Anasayfa » DÜNYA » Paris’te tam bir katliam yaşandı

Paris’te tam bir katliam yaşandı

Cuma günü olması nedeniyle hafta boyu bürolarda ve benzeri yerlerde çalışan insanlar kafelerde toplamöıştı. Cuma akşamı kafelerde toplanmak bir rutin gibidir ve bu da bilinir. Saldırı için bugünü seçmelerinin de hedefli olduğunun bir göstergesi bu.

neoliberal kapitalizmin çok yönlü sıkışmışlığının merkezi durumundaydı Paris. Saldırının gerçekleştiği Kanal-Martan yanındaki restoran ve kafeler genelde yoksul yada daha mütevazı mekan arayışı olanların tercih ettiği bir bölge. Ağırlıklı olarak öğrencilerin oturduğu bölgenin hedef alınması ve hedef seçilmesinde insanların yaşam tarzını da gözetildiği görülüyor.

Bu saldırı neolibaral kapitalizmin çok yönlü sıkışmışlığının çıkış yönünü de belirlemiş oldu. Buruda oluşacak bir gerici ve ırkçı birikimi de arkasına alarak bir yanda savaştan kaçıp gelenlere kapıları kapamış olacak diğer yanda var olanların yaŞam alanlarını alabildiğine daraltmış olacak. Özelikle Paris’te biriken buyuk bir genç dinamiği de dizginlemiş olacak. Özelikle 30 Kasım’da yapılacak iklim değişiklikleriyle ilgili toplantı karşıtlarının da merkezini oluşturuyor bu saldırının olduğu semt.

Kanal-Martan iki yıldır devletinde hedefindeydi. Özelikle yazın kafelerin yüksek fiyatlarına karşı gençler Kanal-Martan’ın kenarında kurdukları mütevazı sofralarıyla gitarlarıyla eğlenceyi kendilerinin istediği ve belirlediği tarzda yapıyorlardı. Binlerce gencin toplandığı Kalan-Martan bu yıl polis ve belediyenin yasaklarıyla boğuşarak yapılmaya çalışılıyordu.

Şimdi ne olacak? Bu saldırı G20 zirvesinde bağımsız mı?

Dün gece Paris’in yaşadığı Ortadoğu’da günlük yaşamın bir parçası haline getirilmiş durumda ve doğalaştırılmış. Ortadogu’da doğalaştırılan çoklu İŞİD vb terör Fransız devleti dışında değildir. Tam da merkezinde ve aktörüdür. İŞİD’in Fransa’da çok güçlü bir toplumsal desteği var. Fransız devletinin Arap göçmenleri belli bölgelere izole ederek sözde onların kültürlerine saygı adı altında gerici kültürünü sürekli yeniden üretip güçlendirmek için sunduğu olağan üstü desteklerden bağımsız düşünülemez. Belli İslamcı derneklerin sürekli besleyerek Fransa’da çalışsınlar ama kendilerini yaşasınlar sınıf mücadelesinin bir parçası olmasınlar stratejisinin sonucudur yaşananlar.

Paris’ten Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*