Anasayfa » DÜNYA » Paris’te İklim Değişikliği Zirvesine Karsi Gösteriler

Paris’te İklim Değişikliği Zirvesine Karsi Gösteriler

Fransa’da Paris katliamindan sonra alınan OHAL kararı ile toplanti ve gösterilerin yasaklanması Anarşist çevrelerin dışında neredeyse genel bir kabul gördü.

Paris katliami Fransız burjuvazisi ve sahte çevreci kapitalist devletlerin imdadına yetişti.  İklim değişikliği zirvesinde yapılacak eylemlere yaklaşık ikiyüzbin kişinin katılması bekleniyordu. Paris katliamindan sonra eylem oganizasyon komitesi geniş kitle gösterilerini iptal etme kararı aldı. Bu karara rağmen bugün hem pasivist eylemler; Republique Meydanında bir araya gelen gruplar ayakkabı bırakma, elele tutuşup zincir oluşturma biçiminde eylemler gerçekleştirdi. Anarşist çevrelerin yasağı tanımayarak eylem kararı almasıyla burjuva demokrasinin sınırları hemencecik açığa çıkıverdi. Polis Republique Meydanını gaza boğarak kitleye saldırdı. Yüze yakın eylemciyi döverek gözaltına aldı. Saldırı Republique’de başlamadı aslında Paris katliamindan sonra devlet güvenliği gerekçe göstererek bir çok işgal evine oparasyon çekti, sol anarşist çevrelerin radyo ve basın kuruluşlarını basıp onlarca insani göz altına aldı.

Paris katliamindan sonra toplumdaki panik ve tedirğinliği burjuvazi kendi etrafında toplayarak hem çıkaracağı yeni güvenlik yasalarınada bir meşruluk oluşturmuş durumda Fransız solunda belirgin olan sağın-solu anlayışı da burda özgürlük güvenlik ikileminde güvenlikte önemli titrekliğiyle bir karşı duruş örgütlemekte yoksun. Tatlı su devrimciliği dönemi Avrupada da kapanıyor Fransa solunun önünde ya kapitalizme ve burjuva demokrasisine karşı sosyalist devrimciliğin gereklerini yerine getirecekler yada burjuva demokrasisine eklemlenecekler.

paris-zirve-protesto-29-11-15--004-AA

ih

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*