Anasayfa » DÜNYA » Paris’te iki 8 Mart

Paris’te iki 8 Mart

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Paris’te 8 Mart ve 9 Mart günü yapılan iki eylemle kutlandı.

İlk eylem 8 Mart akşamı saat 18.00’de yapıldı. Fransız kadın örgütlerinin çağrısını yaptığı eyleme Place Stalingrad’da toplanan kadın ve erkek işçi ve emekçiler Bastille meydanına yürüdüler. Eyleme Fransız kadın örgütleri, sol partiler, Türkiye’den parti ve örgütlerle İran, Tunus gibi ülkelerden göçmen işçi ve emekçiler katıldı. Devrimci Proletarya okurları eyleme “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Şiddete boyun eğme, hesap sor”, “Eşit işe eşit ücret”, “Eşitlik ve özgürlük sosyalizmde” gibi Türkçe ve Fransızca dövizlerle katıldılar. Yürüyüşte 9 Ocak günü Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları taşındı. Yürüyüş saat 21.00’de Bastille meydanında sona erdi. Eylemde kadına yönelik şiddet ağırlıklı bir yer tutarken, kadın işçilerin karşı karşıya olduğu sömürü koşullarına da vurgu yapıldı.

Kürt ulusal hareketi ile 50 kadın örgütünün çağrısı ile yapılan ikinci eylem ise 9 Mart günü gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen Kürt yurtseverlerinin katıldığı eylem için saat 10.00’da Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylamez’in katledildiği binanın hemen yakınındaki Gare du Nord civarında toplanıldı.

IMG_0554Saat 12.00’de yürüyüşe geçildi. Yürüyüş ilerledikçe üç yurtsever kadının resimlerini taşıyan kadın, erkek, yaşlı ve çocukların sayısı gittikçe arttı ve binleri buldu. Avrupa Kürt Kadın Hareketi, “Yaşasın 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü. Clara Zetkin 8 Mart’ın Öncüsü, Rosa Luxembourg Feminist Hareketin Taşıyıcısı, Sakine Cansız Kadın Direnişinin Ölümsüz Efsanesi” yazılı Fransızca pankartın arkasında yürüdü. Yürüyüş sırasında “Biji Serok Apo”, “Terörist Erdoğan”, “Kadın katliamlarına hayır”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları atıldı, KCK bayrakları ve Öcalan posterleri taşındı. Devrimci Proletarya okurları da eylem için hazırlanan kağıt pankartları yürüyüş güzergahı boyunca duvarlara yapıştırdılar ve “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” pankartını taşıdılar.

1 saatlik yürüyüşün ardından Colonel Fabien meydanına gelindiğinde 1 dakikalık saygı duruşunun ardından miting programı başladı. Yapılan konuşmalarda Paris katliamın aydınlatılmamasından duyulan öfke dile getirilerek “8 Mart’ta başlıca talebimiz katliamın aydınlatılması ve adalettir” denildi.

IMG_0557Mitingi düzenleyen Kürt ulusal hareketi Fransız Devrimi’nden sonra giyotine gönderilen burjuva feminist Olympe de Gouges, Rosa Luxembourg, Clara Zetkin ve üç Kürt yurtseveri arasında bağ kurulmaya çalışıldı. Mitingde konuşma yapan BDP milletvekili Ayla Akad da kadın mücadelesinin kendileri için önemini vurguladı ve İmralı görüşmelerinin de devrimci mücadelenin sonucu olduğuna işaret etti.
Fransa Komünist Partisi adına yapılan konuşmada Türkiye ile Fransa arasındaki güvenlik anlaşmasının iptali istendi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün Paris’teki kutlamalarından birincisinde kadına yönelik şiddete ve kısmen de kadının üzerindeki sömürü koşullarına işaret edilmesine rağmen öfke yok gibiydi. 9 Mart günü yapılan eylemde ise öfke vardı fakat işçi emekçi kadınların öfkesi hemen tamamen ulusal taleplerde ifadesini buluyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*