Anasayfa » DÜNYA » Paris’te 1 Mayıs: Yaşasın Komünizm!

Paris’te 1 Mayıs: Yaşasın Komünizm!

Paris’te 1 Mayıs, kortejlerin Republike meydanından yürüyüşüyle başladı.

Beş büyük sendika tarafından düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde sendikaların pankartlarında ücret ve çalışma koşullarının düzeltilmesi istemleri yer alıyordu. Üzerlerinde sloganlar yazan büyük balonlar, arabalardan atılan sloganlar ve çalınan marşlara karşın sakin ve sönük bir yürüyüş oldu.

Sendikaların açıklamasına göre katılanların sayısı 30 bin. Bu sayı geçen yıla göre düşük. Emeklilik yasasının geri çekilmesi için yapılan genel grev ve yürüyüşlerde sonuç alınamamış olması katılanların sayısında belirgin bir düşüşe yol açtı.

Sol partiler, kağıtsızlar, göçmenler, feministler, çevreci gruplar yürüyüşde yerlerini aldılar. Türkiyeli örgütlerin katılımında da sayı geçen yıla göre daha düşüktü.

Paris’te 1 Mayıs bir ezilen halklar mozaiği idi. Kuzey Afrikalılar, Fildişi sahilleri, Türkler, Kürtler, İranlılar, Sri Lankalılar, Çinliler kendi renkleriyle 1 Mayıs’taydılar. Yürüyüşün en öfkeli korteji Fildişililerdi. Fransız ordusunun Fildişine yaptığı askeri müdahaleyi protesto eden grup “Sarkozy Katil”, “Sarkozy Nazi”, “BM ve Fransa Fildişinde terör estiriyor”, pankart ve sloganlarıyla yürüdüler. Bir kafenin önünden geçerken kafede oturan bir kaç Fransızla öfkeli bir tartışmaya girdiler.

Halk isyanlarının olduğu Kuzey Afrika ülkelerinden katılan gruplar da dikkat çekiyordu. Tunuslu grupların bir pankartında « demokratik devrimi yaptık/size desteğe geldik » yazıyordu.

Devrimci Proletarya okurları olarak 1 Mayıs’a “A bas le capitalisme/Vive le communisme (Kahrolsun kapitalizm/Yasasın komünizm )” ve “Sermaye İçin Değil İşçiler İçin Demokrasi” pankartlarıyla ve flamalarımızla katıldık. Alanda ve yürüyüş boyunca “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin” başlıklı fransızca bildirilerimiz dağıtıldı. İşçi Meclisi satıldı.

Öğleden sonra başlayan yürüyüş akşam saatlerinde Nation meydanında sona erdi.

Devrimci Proletarya/Paris

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*