Home » DÜNYA » Paris’te 1 Mayıs pikniği

Paris’te 1 Mayıs pikniği

Paris’te 1 Mayıs çalışması ekseninde gerceklestirdiğimiz pikniğe 30 kisi katıldı çoğunluğunu gençler ve kadınların oluşturduğu piknik Pontoise gölünde gerçekleşti. Hep birlikte bir günü paylaşmanın tadını yaşadık. 1 Mayıs gündemli kısa bir söyleşinin de gerçekleştiği piknikte 1 Mayıs’ın sınıf ekseninden sahiplenilmesi üzerinde duruldu.

IMG_1493-1024x768

Türkiye’de sınıf mücadelesi ve ona bağlı olarak sınıf bilincinin de zayıf olması nedeniyle 1 Mayıslara damgasını vuran işçi sınıfının özlem ve taleplerinden çok anti-faşist söylem ve sloganların öne çıktığı bütün militanlığına rağmen kapitalizm karşıtlığının zayıf olduğu tespitinden yola çıkarak 1 Mayıs’ın, birilerinin örgütlediği işçilerin de katıldığı bir gün algısından çıkartıp, işçi öğrenci, işsiz göçmenlerin kendi günü olarak sahiplenmesi, bire bir her işçinin sorumluluk alarak katılması, birlikte üretmenin, birlikte mücadelenin, kapitalizme karşı işçi sınıfının enternasyonal ruhunun alanlara taşındığı bir güne dönüştürmenin öznesi olmaya çağırdık.

IMG_2892-1024x768

Havaalanında çalışan kadın işçi arkadaşımız, yeni yasalarla işçilerin günlük çalışma saatleri şirketlerin ihtiyacına göre istedikleri saatler göre bölündüğünü anlattı. (Sabah 3 saat işe giden işçi akşamda tekrar 4 saat çalışıyor) Sadece çalışma zamanının değil iş dışındaki zamanının da işveren tarafından gaspedildiğini söyledi.

IMG_1535-1024x768

Bir yoldaş özellikle son bir ayda Fransa’da yaşanan siyasal sürece değindi. 9 Nisan’da yapılan grev, büyük yürüyüş, işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yapılan etkinliklere katılımın artması, yoksulluk, sefalet ve savaştan kaçan göçmenlerin okyanuslarda boğulmalarına tanık olduk, bugün yine 700 insanın denizde boğuldu. Kapitalizm bize; ya çalışarak öleceksiniz, ya da iş ararken, daha iyi bir yaşam hayaline girerken öleceksiniz, diyor diye konuştu.

parispiknik11

1 Mayıs pikniğimiz, kapitalist sistemin bütün bu saldırılarına karşı 1 Mayıs’ta uluslararası bir cevap olmak için çağrı yapılarak bitirildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*