Anasayfa » DÜNYA » Paris bizim, sokaklar bizim…

Paris bizim, sokaklar bizim…

Fransa Paris’te dört haftadır eylemler yasal olarak alınıyordu. Hep aynı güzargah üzerinde. Bugün ise polis despotizm ve saldırılarını protesto için eylemciler Champs Elysée’ye yürüdüler ve oradan güzergahı kendileri belirlediler. Polisin üstüne yürüyüşler ve yer yer çatışmalarla polis barikatları 2 kilometre boyunca adım adım geriye çekilmek zorunda kaldı.

Göstericiler bugün daha öfkeliydi. Güzergah üzerinde ne kadar banka sigorta şirketi uluslararası tekellere ait yer varsa hepsininin vitrinleri indi, bazıları içlerine girilip tahrip edildi.

Fransa Parlamentosunun önünde gerginlik daha da yükseldi. Eylemciler Parlamentonun içine girmek ve işgal etmek istediler. Parlamentonun önündeki bariyerleri kırdılar. Burada polisle çatışmalar şiddetlendi. Parlamento önündekği tahta kaplama bariyerlerin hepsi yıkıldı ve kırıldı. Bariyerlerin arkasındaki polis sürekli gaz atıyordu. Göstericiler bunları geri atıyorlardı. Son zamanlarda duyduğumuz en güzel sokak eylemleri şarkısı hep bir ağızdan söyleniyordu: “Paris bizim, sokaklar bizim.”

Bugünkü yürüyüşte öne çıkan antikapitalist sloganlardı.

Azımsanmayacak genç bir dinamik vardı.

Bankalar ve sigorta şirketlerinin bariyer ve vitrinleri kırıldığında geniş kitle tarafından alkışlanması dikkat çekiciydi.

Eyleme katılanların önemlice bölümü harekete ilk kez katılanlardı. Konuştuğumuz eylemcilerin çoğu, sürekli yoksullaşmadan, çocuklarıyla birlikte tatil yapamaz hale gelmekten, vergilerin kendilerinden alınıp zenginlere verildiğinden, işsizlikten, iş bulamamaktan, çalışma koşullarının ağırlığından, düşük ücretlerden sözediyorlardı.

Paris/Devrimci Proletarya

Gepostet von Muzaffer Genc am Samstag, 9. Februar 2019

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*