Anasayfa » GENÇLİK » Paranın kiri

Paranın kiri

İntihar eden lise öğrencilerinin de, ihmaller sonucu ‘kaza’ diye öldürülenlerin de, tramvay altında kalanların da sorumluları bu düzenin kendisi, paranın kiridir!”

Bornova Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, otomatik kapıya kafası sıkışarak ölen arkadaşları Anıl Erdem için 7 Haziran’da bir protesto gösterisi düzenlediler. Ölüme götüren ihmallerin son bulmasını isteyerek, sabah okulun girişinde toplanan, arkadaşlarının ölümünü protesto etmek için siyah giysiler giyen öğrenciler, okul yönetiminden açıklama istediler.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi: “İntihar eden lise öğrencilerinin de, ihmaller sonucu ‘kaza” diye öldürülenlerin de, tramvay altında kalanların da sorumluları bu düzenin kendisi, paranın kiridir. Palavraları yutmayacağız, yaşanan ölümleri bize kader diye anlatmaya çalışılanları dinlemeyeceğiz. Artık patronların laflarına; meslek liselerini ucuz işgücü olarak olarak görüp, eğitimimizden, güvenliğimizden çalıp, hayatımızı geleceğimizi alanlara boyun eğmeyeceğiz. Devlet ödenek vermiyor diyerek, bahaneyle okula özel güvenlik alan, sonra da istediğinde, öğrencilerin hayatını tehlikeye atma pahasına sözleşmesine son veren, gözünü kar hırsı bürümüşlerden, bozuk bir kapıyı onarmaktan aciz çürümüş beyinlerden hesap soralım!”

O kafa, bizim kafamız!

Seyit Şanlı EML öğrencilerini, sadece 3 kuruş gözden çıkarılamadığı için gözden çıkarılıp kapılar arasında kafaları ezilen ve bunu protesto eden öğrenciler sanıyorsanız; çok yanılıyorsunuz!

Onlar, Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı ile MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen, 1. Robot Yarışması’nda, serbest kategoride birincilik kazanmışlardı. Yarışmaya dair, Honda Türkiye’nin özel ödülü olan bir haftalık Japonya gezisini de kazanan öğrenciler, 2007’nin Mayıs’ında bir hafta Japonya’nın Honda tesislerinde ağırlanmış, gezmişlerdi.

O kafa, bizim genç, güzel kafamız, bugün, sermayenin eğitiminde presleniyor.

O kafa, bizim genç, güzel kafamız, bugün, sermayenin işçi sağlığı ve iş güvenliğinden tasarruf yapmasıyla kapılarda eziliyor.

O kafa, bizim genç, güzel kafamız, bugün, ucuzun ucuzu işgücü olarak sömürülmeye ezilmeye hazırlanıyor.

O kafa, bizim genç, güzel kafamız, bugün, bağımlı sermaye ve devleti tarafından, emperyalist tekellere pazarlanıyor.

O kafa, bizim genç, güzel kafamız, bugün, emperyalist tekellerin azami kar iştahını kabartıyor.

Fakat, O kafa,

bizim genç, güzel kafamız,

bizim

preslenen

ezilen

bizim

hazırlanan

bizim

pazarlanan

bizim

sömürülüp

bizim

ezilecek

kafamız

bizim genç, güzel kafamız,

öfke kafamız

kin kafamız

hazırlanıyor

o robotu yapan kafa

olmaya

o robot

olmamaya

hazırlanıyor

bizim genç, güzel kafamız

bu kafayla sermayeyi

bizim genç, güzel kafamız

bu robotla insanlığı

bizim genç, güzel kafamız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*