Anasayfa » GÜNDEM » Paran kadar hasar tespiti

Paran kadar hasar tespiti

Devletin deprem haracına, hasar tespit parasının 30 liradan, 580 liraya çıkarılması eklendi. Van’ın afet bölgesi ilan edilmesi, hasar tespitlerinin parasız yapılmasını getirecekti; oysa, afet bölgesi ilan edilmesi talebi, Başbakan Erdoğan tarafından, para belediyelere gider, denilerek reddedilmişti.

7.2’lik depremle birlikte Erciş’te büyük hasar gören ve tehlike arz eden binaların yıkım çalışmaları ise sürüyor. Şu ana kadar tespit edilen ve yıkılmak üzere olan 19 binadan 5’i yıkılırken, kalan binaların yıkımının da bu hafta içinde tamamlanması bekleniyor. Erciş’te yıkım çalışmaları devam ederken, Van merkezde halen bina yıkım çalışmaları başlatılmadı. Hasar tespit çalışmaları başlatılmadığı için bina yıkımı yapılamadığından, birçok bina kentte büyük bir tehlike oluşturuyor.

Dayanışma
Depremzedelere yardım amacıyla İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri , “Van bir ses daha bekliyor, seslerimiz Van için birleşiyor” sloganıyla 24 Kasım’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu’nda saat 17.00’de dayanışma gecesi düzenleyecekler. Geceye Rojda, Tolga Sağ, Hîvron, Erdoğan Emir, Yasemin Göksu, Meral Tekçi, Mem Bazid, Keops ve Doğan Çelik katılacak.
Gecenin tüm geliri, depremzedelere ulaştırılmak üzere Van Belediyesi’ne gönderilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*