Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Özsüt pastalarından sömürü, gasp ve polis çıkıyor

Özsüt pastalarından sömürü, gasp ve polis çıkıyor

Özsüt (STP Gıda Sanayi) pastane zinciri işçileri, İstanbul Kadıköy’de Özsüt pastanesi önünde gasp edilen ücretlerinin ödenmesi istemiyle eylem yaptı. İşçiler basın açıklaması ve oturma eylemi sırasında sermayenin devlet güçlerinin saldırısına uğradı. 21 kadın ve erkek işçi polis tarafından dövülerek, yerlerde sürüklenerek, kelepçelenerek gözaltına alındı.

Özsüt işçileri, aylardır ödenmeyen ücretleri gasp edilerek işten atılınca, direnişe geçmişlerdi. Özsüt patronunun ücretlerin ödeneceği sözü üzerine, eylemlerine ara vermişlerdi. Ancak öncü işçilerin haklarının ödenmemesi üzerine, işçiler yeniden direnişe geçtiler.

Kadıköy Özsüt önünde toplanan işçiler basın açıklaması yaptılar. İşçiler Özsüt fabrika ve pastane zincirinin müşterilerine de seslendiler:

“Sizlerin önüne kahvenizi pastanızı bizler getirdik, hala işçi arkadaşlarımız size hizmet vermeye devam ediyor. Sizler bunun parasını ödüyorsunuz, ama bu paraların hepsi Özsüt patronunun cebine gidiyor. Size hizmet veren işçiler ise bugün kiralarını ödeyemiyor…”

Kadıköylülere Özsut pastanelerini boykot ve direnen işçilerle dayanışma çağrısı yapan işçiler, polis tarafından kuşatılınca, pankartlarını yere serip oturma eylemine geçti.

İşçilere saldıran sermaye polisi, 21 işçiyi darp ederek gözaltına aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*