Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Özgürlükçü Demokrasi’ye baskın ve el koyma: 22 gözaltı!

Özgürlükçü Demokrasi’ye baskın ve el koyma: 22 gözaltı!

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin İstanbul Beyoğlu’nda bulunan merkez binası ve gazetenin basımının yapıldığı matbaa polis tarafından basıldı. Polis Gün Matbaacılık çalışanları da İstanbul’un 9 ilçesinde ve Diyarbakır’da sabah saatlerinde ev baskıları ile gözaltına alındı.

Aralarında imtiyaz sahibi İhsan Yaşar’ın yanısıra Kemal Kürt, Cemal Tunç, Musa Kaya, Erdoğan Zamur’un bulunduğu 22 kişi gözaltına aldındı.

Baskını gerçekleştiren polis şefleri gazetenin TMSF’ye devredildiğini ve kayyum atandığını belirtti. Ancak baskın sonrası Gazete’ye giden muhabirler, ofisin kilitlenmiş kapısının arkasında “TMSF gözlemcisi” olduğunu söyleyen, ancak bir bilgi vermeyen ve kimlik de göstermeyen bir kişi bulunduğunu belirttiler. Durumun TMSF’ye sorulması üzerine, TMSF de, “kendilerine böyle bir bilgi gelmediği, Milli Emlak ve Maliye Bakanlığı’ndan yazı gelmedikçe böyle bir işlem yapma yetkilerinin olmadığını” söyledi.

Baskın, el koyma ve gözaltılar üzerine, gazetenin geriye kalan çalışanları, TGS, DİSK Basın-İş temsilcileri, HDP ve DBP il eşbaşkanları, İHD yöneticileri ve çok sayıda gazetecinin katılımıyla İHD’de bir basın toplantısı yaptı.

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, “Kesinlikle kabul edilemez, bu saldırı pek çok özgürlük alanına yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesinin editörlerinden Hicran Ürün konuşmasında şunları vurguladı: “Süreç o kadar hukuksuz ki resmi bir tebligat dahi yok. Basın özgürlüğü ayaklar altında. Özgür basın daha önce de susturulamadı şimdi de susuturulamayacak. Bunu herkes biliyor. Biz inandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Gerçeklerin sesi bastırılamaz. Kürt basını gerçeği aydınlatmaya devam edecek.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*