Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Özgür Gündem susturulamaz

Özgür Gündem susturulamaz

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin, gazetenin merkez bürosunun 2 gün önce basılmasını protesto amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nden basın toplantısı düzenledi.

‘YİNE BASKI ALTINDAYIZ’

Özgür Gündem Gazetesi olarak yayına başladıkları ilk günden bu yana, akıl almaz baskılar yaşadıklarını, çalışanlarının ve yazarlarının öldürüldüğünü, binalarının bombalandığını hatırlatan Keskin, “Defalarca toplatıldık, kapatıldık ancak bize yaşatılan zulüm karşısında bugüne dek ayakta kaldık. Bugün birkez daha yoğun baskı altındayız” dedi.

“KCK operasyonu” adı altında yapılan operasyonda belgelerine el konulduğunu, bilgisayar kayıtlarının kopyalandığını söyleyen Keskin, kısa bir süre önce yine aynı operasyon çrçevesinde Gündem Gazetesi yazarı Ragıp Zarakolu ve editörleri Kazım Şeker ile Songül Karatağna‘nın tutuklandığını hatırlattı, şu anda gazete yazarlarından Av.Ayşe Batumlu ve Cengiz Kapmaz‘ın gözaltında olduklarını ifade etti.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ’

Tüm bu yaşanan baskıların hem basın özgürlüğünün ihlali, hem ifade hakkının ihlali, hem de halkın haber alma özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğini sözlerine ekleyen Keskin, “Siyasi irade bizi susturmak istiyor. Çünkü biz yok sayılmak, unutturulmak istenen bir coğrafyanın, üzeri resmi tarihte, resmi yalanlarla örtülü acı gerçeklerini yazıyoruz” dedi.

‘HERKES SESİNİ YÜKSELTMELİ’

Avukat Eren Keskin şöyle konuştu: “Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasına hizmet eden baskı yöntemleri karşısında susmayacağız. Bu bizim öncelikle ölülerimize karşı borcumuzdur. Demokrasi, barış ve basın özgürlüğünden yana olan herkesi siyasi iktidarın baskılarına karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Basın toplantısına, Ezilenlerin Sosyalist Partisi yöneticilerinden Emin Orhan ile Özgür Gelecek Dergisi, Atılım Gazetesi ve Evrensel Gazetesi çalışanları ve sanatçı Şanar Yurdatapan da destek amacıyla katıldı.

YURDATAPAN: KCK BAHANE

Yurdatapan yaptığı kısa konuşmada, “KCK” adı altında yürütülen operasyonların “post modern parti kapatma” olduğunu ifade etti. “Partinin milletveklilerine dokunamıyorsunuz ama bütün alt teşkilat yapılanmalarını hapise atıyorsunuz. Onu işleyemez duruma getiriyorsunuz” diyen Yurdatapan, operasyonların Kürt halkının sesini bastırmak için bir bahane olduğunu söyledi.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*