Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Özge İçin Adalet İçin!

Özge İçin Adalet İçin!

Mersin’de katledilen Özgecan Aslan için bugün öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi’nin düzenlediği eyleme yaklaşık 20 bin kişi katıldı.Tarsus’ta gerçekleşen eyleme Mersin’in çevre kentlerinden ve üniversitelerinden katılım sağlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kaldırdığı otobüslerle ulaşımı sağlamayı reddeden Mersin Üniversitesi öğrencileri eyleme ücretsiz ulaşım hakkını kullanarak trenle gitti.

Alkış ve sloganlarla yolculuğa başlayan öğrencilere trendeki işçi ve emekçiler de destek verdi.Yenice İstasyonu’nda buluşan Yenice halkı ve öğrenciler Çağ Üniversitesine doğru yürüyüşe geçti.Yürüyüş sırasında “Kadınlar Sokağa Hesap Sormaya”, “Özgecan Aslan 20’sinde Bir Fidan”, “Kadın,Yaşam,Özgürlük”, “Jin,Jiyan,Azadi” sloganları atıldı.Yenice halkı ve Mersin Üniversitesi öğrencileri Çağ Üniversitesi’nde toplanan kitleyle buluştu.

Eyleme, Özgecan’nın arkadaşlarının büyük bi kısmı siyah giyinerek katıldı. Bunun yanı sıra kadına karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla , kanlı kıyafetler giyen, makyajla şiddet görmüş kadını canlandıran öğrenciler, öğretim üyeleri,öğrencilerin aileleri de eyleme katıldı.

Eylemciler sloganlar atarak D-400 Karayolu’nu trafiğe kapattı.Kitle, saat 09.00’da Yenice Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında eylemi yönlendirmeye çalışan polisler, Mersin Üniversitesi öğrencilerinin müdehalesiyle eylemden uzaklaştırıldı.

Eylem boyunca “Özgecan Ölmedi Kalbimizde Yaşıyor”, “Hepimiz Özgeyiz Yakmakla Bitmeyiz”, “Kadına Uzanan Eller Kırılsın” sloganlarının yanı sıra “T.c.avüzcü Devlet Hesap Verecek”, “Jin,Jiyan,Azadi”, “Yasta Değil İsyandayız”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak” sloganları atıldı.Ülkü ocaklarına yakınlığıyla bilinen öğrenci konseyi atılan sloganlara müdehale etmek isteyince tartışma çıktı.Mersin Üniversitesi öğrencileri konseyi uyararak eylem boyunca sloganları atmaya devam etti.

Cumhuriyet Meydanı’na gelen kitle adına basın açıklamasını okuyan Çağ Üniversitesi öğrencisi Esengül Saluk, talepleri şöyle sıraladı:

” – Koruma kanunları etkin bir şekilde uygulanmalı.
– Gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmeli.
– Cinsiyet eşitliğini temel alan yeni düzenlemeler getirilmeli.
– Eğitim sistemi içerisinde kadının toplumdaki yerinin ve önemi hassasiyetle işlenmeli.
– Şehirlerarası ulaşım hizmeti sağlayan kooperatiflerin denetimi düzenli olarak yapılmalı.
– Araçlarda görevli şöförler mesleki eğitim almalı.”

Soluk, şunları söyledi: ”Özgecan sadece bir cinsiyetin, bir etnik kökenin veya bir siyasi görüşün kurbanı değil, tüm insanlığın acı kaybı olmuştur. Bizler, birey olarak bu olayı provokasyona konu yapılmamasını, siyasi, etnik ve dini bir konu ile bağdaştırılmamasını temenni ediyor, bu konudaki hassasiyetimize inanıyoruz. Bu vahim durumun, bu konularla ilişkilendirilmesi hem Aslan Ailesi’nin acısına, hem de Özgecan kardeşimizin acısına saygısızlık olacaktır. Özgecan kardeşimizin katillerinin canavarca ve alçakça işlemiş oldukları cinayeti de gölgede bırakacaktır. Bu vahim olay, insanlıktan nasibini almamış katillerin canavarca hislerin dışa vurulmasından başka bir şey değildir. Bu kişiler tedavi edilemeyecek kadar hasta, acınamayacak kadar da aciz durumdadır. Bir kez daha adaletin sınanma vaktidir. Ülkemizde gittikçe derinleşen kadına şiddet olayları her yıl korkunç rakamlara ulaşmaktadır. 2012′de 139 olan öldürülmüş kadın sayısı 2014′te 287′ye yükselmiştir. Bir kadınımızın daha canı yanmasın diye Özgecan’ımızı her daim anarak unutulmaması için sesimizi duyuracağız.”

Özgecan Aslan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini kaydeden Esengül Soluk, şöyle devam etti: ”Başka kadınların canlarını yitirmemesi için gerekli yasal düzenlemelerin yerine getirilmesini istiyoruz. Koruma kanunlarının etkili bir biçimde uygulanmasını istiyoruz. Cinsiyet eşitliğini temel alan yeni yasal düzenlemelerin getirilmesini istiyoruz. Eğitim sistemi içerisinde kadının toplumdaki yerinin önemini hassasiyetle işlenmesini istiyoruz. Şehirlerarası ulaşım sağlayan kooperatiflerin denetimlerinin sürekli olarak yapılmasını, araçlarda her türlü güvenlik önleminin sağlanmasını, şoförlerin mesai saatlerinden sonra araçlarını şehirlerarası ulaşımda kullanmamalarını, bu araçlarda görevli şoförlerin mesleki eğitim alarak kılık kıyafet yönetmeliğine uygun bir şekilde giyinmelerini ve üsluplarının mesleklerine yakışır ciddiyette olmasını istiyoruz.”

Basın açıklamasından sonra eylem atılan sloganlar ile sonlandırıldı.

20150218_084748-300x225

20150218_085017-300x225

20150218_085027-300x225

20150218_085032-300x225

20150218_085044-300x225

20150218_090850-300x225

20150218_092228-300x225

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*