Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Özel Güvenlikçiler Eylemdeydi

Özel Güvenlikçiler Eylemdeydi

Taşeron çalışmanın güvencisizleştirdiği alanlardan biri de özel güvenlik işçileri. 264 bine yakın kişinin çalıştığı sektörde son zamanlarda yaygınlaşan işten çıkarmalar, ücret kesintileri gibi saldırılar karşısında özel güvenlik işçileri ve sendikaları GÜVENLİK-İŞ tarafından bugün 11:00’de Kızılay YKM önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Ankara’dan ve İstanbul’dan güvenlik işçileri katıldı. Açıklamada: “Türkiye’de Valiliklerce belirlenen Özel Güvenlik kadro sayısı 455 bin olmasına rağmen bu gün çalışan Özel Güvenlik elemanı sayısı 265 bin kişi civarındadır. Bu demektir ki 2 kişinin yaptığı işi bir kişinin yapması anlamına gelmektedir. Bu durumda çalışanlar 2 kat fazla çalışmalarına rağmen asgari ücret veya asgari ücretin biraz fazlasını alabilmektedirler. Çalışanların büyük bir bölümü fazla mesai ve diğer sosyal haklarını da alamamaktadır.

Bir çok arkadaşımız haksız yere işten çıkarılmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesinde 38 arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmıştır.Eleman azaltılması gerekçe gösterilerek Bodrum-Milas Hava Limanında DHM tarafından 60 arkadaşımız işten çıkarılmıştır.Yine Silifke Devlet Hastanesi, Muğla Gençlik Spor İl Müdürlüğü Yetkilileri birçok arkadaşımızı sebepsiz işten çıkarmıştır.İşten çıkarmalar halen devam etmektedir.

Van Bölge Hastanesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesinde, Çapa Tıp Fakültesinde ve Türkiyedeki birçok kamu hastanesi ve diğer kurumlarda çalışan güvenlik işçilerinin maaşları %25-%30 arasında düşürülmüştür.

guvenlikisÖzel Güvenlik Görevlileri Yasak olmasına rağmen başka işlerde çalıştırılmaktadır. Birçoğu araba yıkamaktan tutunda, hamallığa kadar birçok işi yapmaktadır.Baskı işten atma tehditiyle bu işi yaptıranlar bilmelidirler ki tamamen yasa dışı yapılan bu işlem aynı zamanda güvenlik zafiyetine yol açmaktadır.
Özel Güvenlik Görevlileri taşeron sistemine dur denmesini istemektedirler. Özel Güvenlik Görevlileri sendika haklarının engellenmemesini istemektedirler.” denildi.

gvnlkAçıklama sonrasında, İstanbul Üniversitesinde çalışan işçilerden biri elindeki sayısız kimlik kartını göstererek, haberleri dışında 3 ayda bazen 15 günde işten girdi çıktı gösterildiğini. 1998’den beri çalışmasına rağmen sürekli başka firmaların personeli gösterildiğini, tazminat haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını, belli periyotlarla ellerine yeni maaş kartı diye farklı bankaların kredi kartlarının verildiğini, bunların hepsinin bilgilerinin dışında yapıldığını ayrıca promosyon için yapılan bu değişikliklerden kesinlikle işçiye bir şey verilmediğini söyledi.

“Taşeron her yerde ölüm demektir”, ”Taşeron işçisi köle değildir.”, ”Kurtuluş yok tek başına”, ”İnsanca yaşamak istiyoruz” atılan sloganlardı. Açıklamadan sonra parti temsilcileriyle görüşülmek üzere meclise gidildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*