Anasayfa » GÜNDEM » Oya Baydak’a Saldırı

Oya Baydak’a Saldırı

DİSK Genel-İş bürokratlarının patronların öne sürdüğü düzmece idaalarla işten attığı Oya Baydak  işten atılmasının ardından DİSK’in İstanbul Şişli’deki merkez binası önünde direnişe başlamıştı. Oya Baydak, bugün DİSK Genel-İş üye ve yöneticilerinin saldırısına uğradı.

Oya Baydak’ın direnişine destek verenlerin ve Baydak’ın vahşice uğradığı saldırıda Oya Baydak fenalık geçirdi. Ayrıca Baydak tarafından DİSK girişine asılan pankartta saldırgan DİSK bürokratları tarafından yırtıldı.

ÇHD dün bir açıklama yaparak bugün DİSK önünde Genel-İş tarafından yapılacak Basın açıklamasının gerilimli geçeceği konusunda bir uyarıda bulunmuştu. Ancak DİSK bürokratları bu uyarıyı dikkate almadılar.

ÇHD’nin dünkü açıklaması ;

“Genel-İş Sendikası çalışanı Oya Baydak, sendika tarafından işine son verilmesi üzerine işe iade talebiyle DİSK önünde çadır eylemine başlamış, daha sonrasında ise Oya Baydak’ın avukatından öğrendiğimiz kadarıyla Oya Baydak’ın geceleri bina içinde kalmasını engellemek amacıyla DİSK yetkililerinin binanın kapısını kilitleyerek gitmeleri üzerine, Oya Baydak, kapıyı zincirleyerek eylemini sürdürmüştür.

Sorunun çözümü için DİSK yönetimi ile yaptığımız görüşmede, Genel-İş Sendikası’nın13 Temmuz 2015 Pazartesi günü DİSK önünde bir basın açıklaması yapacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

İşçi sendikası ve üye işçileri ile başka bir işçi ve ona destek veren işçileri karşı karşıya getirecek şekilde Oya Baydak’a olası bir fiziki müdahalenin DİSK önünde gerginliği tırmandıracağından endişe ediyoruz.

Yaşanan sorunda teknik olarak işveren konumunda olsa da kendisi bir işçi örgütü olan Genel-İş Sendikası ve DİSK yönetiminden beklentimiz olası bir çatışmayı önleyecek, sorunun dialog yoluyla çözülmesini sağlayacak bir imkana öncülük etmesi, tarafların sorumlu davranmasıdır.

İşçilerin avukatı ve işçi sınıfı ile tüm ezilenlerin mücadele omuzdaşı olarak bizler; Genel-İş, DİSK ve işçi sınıfı düşmanlarını sevindirecek ve olumsuz bir tartışmanın içine çekecek görüntülere izin verilmemesini öneriyor, ÇHD İstanbul Şubesi olarak elimizden gelen her katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu da belirtmek istiyoruz.”

Saat 12.00’da yaşanan saldırıda DİSK bürokratlarının saldırıya zemin hazırlayan tutumları kameralara da yansıdı. Oya Baydak ve yanında kiler sokak başına kadar sürülürken binadan da pet şişe vb cisimler direnişçi işçi Oya Baydak ve yanındakilere atıldı.

DİSK yönetimi Oya Baydak’ın geceleri sendika içerisinde kalmasına engel olmuş ve sendikayı kilitlemişlerdi. Genel-iş sekreterinin “burayı dağıtın” tarzında ki emrinin bu bürokratların geldiği noktayı bize gösteriyor. 29 Yıldır DİSK bünyesinde çalışan bir işçiyi kapı önüne koydukları yetmezmiş gibi birde vahşice saldırıya ön ayak oluyorlar.

DİSK binası önünde direnişçi içi Oya Baydak’ın avukatı bir açıklama yaptı. Avukat Özgür Yılmaz, Genel-İş’in Baydak’ı işten atarken öne sürdüğü argümanları patronların kullandığı hatırlattı.

Ardından konuşan Avukat Süleyman Gökten de Baydak’ın eylemini anlattı. DİSK binasının olduğu bölgenin bir kadının geceyi dışarıda geçirmesi için uygun olmadığını belirten Gökten, bu nedenle Baydak’ın ilk geceyi DİSK binasında geçirdiğini, ancak ikinci gün binanın erkenden kapatılarak kapısının kilitlendiğini söyledi. İşçinin içeri girmemesi için DİSK binasının kapısının kilitlenmesine tepki olarak Boydak’ın da kapıda zincirli eylem yaptığını belirtti.

Gökten, Genel-İş üye ve yöneticilerinin saldırısında Kazova Kültür’den bir işçinin burnunun kırıldığını ve elini hissetmemesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirtti. Kendisinin de gözlüğünün kırıldığını ve gömleğinin yırtıldığını söyledi.

DİSK önünde açıklama yapıldığı sırada ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil DİSK yöneticileriyle görüştü. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Baydak’ın 22 Temmuz’da işe geri alınacağını, eylemin sonlandırılmasını söyledi. Baydak ise sigorta girişinin hemen yapılmasını isteyerek, talebi karşılanana kadar eylemini sürdüreceğini söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*