Anasayfa » GÜNDEM » Ototrim İşçileri Sınıf Kardeşleri ve Direnişle Bağını Koparmayarak Kazanacaktır

Ototrim İşçileri Sınıf Kardeşleri ve Direnişle Bağını Koparmayarak Kazanacaktır

Metal direnişinde Tofaş ve Mako işçilerinin ksımı kazanımları üzerine bir çentik daha atmayı başaran Ototrim işçileride patronla anlaşma sağladı. Ototirm işçileri yarın mesai’ye başlıyacaklar.

Ototrim işçileri Tofaş ve Mako’dakinin aksine Reno işçilerinin kazanmalarının yolunuda güçlendirecek bir anlaşma imzalayarak aynı zamanda direnişin öncüsü konumunda ki reno işçilerine yani sınıf kardeşlerine güvendiğininde altını çizmiş oldu.

Tofaş ve Mako’da ki kısmı kazanımları zafer diye muştuluyanlara inat  (bkz devrimciproletarya.net/tofas-kolay-zafer-beklentisinden-moral-bozukluguna-tatlisu-solculugu/) asıl kazanım Ototrim işçisinin hem kazanım elde edip hemde direnişle bağını güçlü kurmasında yatıyor.

Bursa’da 20 Mayıs’ta direnişe geçen Ototrim işçileri ile patron arasında anlaşma sağlandı. 6000 işçinin çalıştığı Bursa Organize Sanayi Bölgesinde cam krikosu, güneşlik, tavan lambası, tavan kaplaması, kapı panosu ve plastik enjeksiyon parçaları üreten Ototrim Panel Ticaret Sanayi Fabrikası’nda işçilerin patrona imzalattığı anlaşmaya göre 1- eylemlerden dolayı işten çıkarılma olmayacak ve idari işlem yapılmayacak. 2- İşçiler çalışmaya başladıktan sonra makul bir süre içinde kendi temsilcilerini seçecekler, 3- Türk Metal’in çetesi Ototrim’den gidecek işçiler bu konuda ısarcı 4- Renault’ta kazanılacak tüm maddi ve sosyal haklar dahil olmak üzere uzlaşma şartları aynen uygulanacak. asıl olarak bu madde ototrim işçilerinin direniş zaferini Tofaş ve Mako işşçisinden daha ileriye taşıyor.

Anlaşma sağlanması ileri bir adım olsada anlaşma metninde ki direniş döneminde ki “üretim kayıpları önümüzdeki günlerde ücret alınmadan yapılacak fazla mesai ile telafi edilecek.”  maddesi işçi sınıfının kendi kalesine yediği bir gol olarak not edilmelidir. Ototrim işçisi sahadan hiç gol yemeden ayrılma şansı varken bu madde işşi sınıfı açısından bir kayıp olmuştur.

Asıl önemli olansa Tofaş, Mako ve Ototrim fabrikalarının yarın üretime başlıyor olması bu durumda direniş diğer illere yayılsada reno fabrikası Bursa’da tek kalmış olacak. Bu anlamıyla Tofaş, Mako ve Ototrim işçileri mesai çıkışında reno önüne akmalı yemek ve çıkışlarda reno ile direnişle bağlarını koruduklarını ortaya koyan dayanışma eylemliliklerine devam etmelidirler. Reno’da yaşanacak bir saldırı yada işten çıkarma karşısında yine üretimi durdurarak direnişi daha da güçlü kılmalılar.

Özelikle Reno’nun kazanımları kazanımımızdır diyen Ototrim işçileri direnişle bağı kopartmamalıdırlar.

ototrim-de-anlasma-saglandi-5668184

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*