Anasayfa » DÜNYA » Otomotivde kriz ve bir sendika konferansı

Otomotivde kriz ve bir sendika konferansı

Fransa’da 24 temmuzda CGT Sendikası Metalurjideki krizle ilgili Montreuil/Paris’deki genel merkez binasında bir konferans düzenledi.

Hükümet otomotiv sektörüne yapacağı desteğe hazırlanırken PSA ve Renault kapitalistlerinin açıklamalarına yanıt olarak düzenlendiği belirtilen Konferansta Metalurji sendikası genel sekreteri Philippe Martinez ve PSA Aulnay CGT sendikası delegesi Jean-Pierre Mercier konuştu. Konferans sonrası yapılan basın açıklamasında, otomotiv patronlarının krizi yeniden yapılanma fırsatı haline getirerek, üretimi başka ülkelere kaydırmayı, ücretlerin düşürülmesini, düzensiz ve esnek çalışmanın gerçekleştirilmesini, Valeo’da olduğu gibi fabrikalarda interim işçilerinin çalıştırılmasını düşündükleri belirtildi. Konuşmalarda, 2011 yılında PSA nın 250 ortağına 784 milyon euro kar dağıttığı, otomotivde yüksek satış rakamlarının korunduğu söylendi. Çin’den sonra en büyük pazar olan Avrupa pazarında hafif bir düşüş var, 200 bin araç satılan İran pazarı terk edildi. Buna karşın Aulnay PSA’da üretilen C3 modeli Avrupa ve Fransa da en çok satılan üçüncü arabadır. Fabrikanın kapatılmasını haklı çıkaracak bir durum yoktur, denildi.

2005 yılından beri Renault’un 12 milyar PSA nın 2 milyar euro kazancının, Renault’un yaklaşık 3,5 milyar, PSA’nın yaklaşık 1,5 milyar temettü-kar payı- gelirlerinin olduğu, Renault’un 9,5 milyar, PSA nın 11,4 milyar nakde sahip olduğu açıklandı.

Elbette kriz büyüyor, yeni bir araba satın almak mümkün fakat Avrupalı komşularda durumun ne olacağı belli değil ve onlar öncelikle barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyorlar. Bu durum Fransa için de aynıdır.

Renault 10-15 yıldır kapasite aşırılığını yeniden yapılanma için gerekçe olarak gösteriyor. Düşündüğü stratejiyi uyguluyor. Esnek çalışma, düşük çalışma koşulları oluşturuyor. Bunun sonucu Valeo da olduğu gibi fabrikada interim ajanslarını-köle işçi ticareti büroları- görmek nadir olmayacaktır. Durumu dramatize ederek yeni bir modelin üretimi için rekabet-istihdam koşulları üzerinden sendika üzerinde baskı kuruyor, şartlar ileri sürüyor.

Sendika yöneticilerinin açıklamasında üretimin başka ülkelere kaydırılmasının yerel pazarı güçlendirmediği, düşük maliyetler için ücretlerin bir sorun oluşturmadığı, maliyet düşüklüğünün devlet yardımları ve vergi muafiyetleriyle sağlandığı ifade ediliyor. Seyahat talebinin büyüdüğü fabrika kapatmak yerine artan talebi karşılamak gerektiği belirtildikten sonra, her fabrikada iki modelin üretiminin kesintisiz sürmesinin güvence altına alınması, otomobil alacaklara sıfır faizli kredi imkanı, gençlerin işe alımını kolaylaştıracak vergi kolaylıkları, kobilerin desteklenmesi ve çeşitli devlet desteklemeleriyle sektörün korunması ve canlandırılması öneriliyor.

PSA yönetiminin kötü haberleri duyurmak ve tepkileri önlemek için tatil dönemini ve ramazan ayını seçtiğini; CGT olarak sorumluluk üstlenilip yanıtın yükseltileceği ve yaz sonrasında toplanılarak eylemlerin sürdürüleceğinin açıklanmasıyla toplantı sonlandırıldı.

CGT’nin otomotivdeki krizle ilgili gerçekleştirdiği konferans otomotiv tekellerinin azami tekel karlarını kriz koşullarında da koruduklarını açığa çıkartıyor, krizi yeniden yapılanmanın fırsatına çevirmek istediklerini gösteriyor. Ücretlerin düşürülmesi, esnek üretim, çalışma koşullarının kötüleştirilmesi saldırılarıyla birlikte fabrika işçilerinin de interimlerden kiralanmasına geçiş yönünde bir süredir atılmakta olan adımlara hız kazandırılacağı da açıklanıyor. 6 aylık deneme süresinden sonra kadrolu işçi yapılması da tarihe karıştırılıyor. Bir fabrikada 2-3 yıl çalıştırılıp kadrolu yapılmayan, hiçbir hakka sahip olmayan interim işçilerinin sayısı vasıflı işçilere doğru da genişliyerek hızla artıyor.

Tekelci kaptalistlerin azami karlarının açığa çıkartılması ve direnmekten söz edilmekle birlikte CGT yöneticileri yaptıkları yüksek sesli açıklamaların aksine öncü işçilerden gelen harekete geçme isteğini “her yerde kriz var” diyerek geçiştiriyorlar. CGT nin çözüm önerileri, krizi ona sebeb olan kapitalistlere ve kapitalizme fatura etmeye uzak. CGT, Parti Sosyalist’in kurduğu hükümetle birlikte kapitalizmin krizden nasıl çıkabileceğinin, tekelleri kurtarmanın politikalarını oluşturmaya girişiyor. Krizin yıkıcı etkilerini hafifletecek sosyal bir uzlaşma arayışında. İzlenen bu yolla ne krizler önlenir, ne de krizlerle birlikte toplu işçi çıkartmalar durur. Avrupalı tekelci kapitalistleri yeniden yapılanma stratejilerini uygulamaktan da alakoyamaz..

Fabrikaların kapatılmasının önlenmesi için direniş ve kapitalist saldırının yenilgiye uğratılarak bunun gerçekleştirilmesi, sadece bir saldırının püskürtülmesi olmayacak, işçi mücadelesinin geleceği açısından da önemli bir başarı olacaktır. Bunu gerçekleştirmek ise, kapitalistlere yeni teşvik kapıları açarak, iç pazarın nasıl genişletileceğini söyleyerek, kapitalistlerin ve kapitalizmin krizden nasıl çıkabileceğinin yolunu göstererek değil işçilerin kararlı direnişiniyle, tekelci kapitlistleri azami karlarından vazgeçmeye zorlayarak ve nihayetinde kapitalist sömürüyü sona erdirerek mümkün. Bir fabrikada 5, 10, 20 yıldır çalışan işçilerin, tüm aileleriyle birlikte nasıl yaşayacakları ve nasıl geçineceklerine bir an bile düşünmeden acımasızca işten atan, azami tekel karlarından vazgeçmeyen kapitalistlere karşı işten çıkartılmaların yasaklanması, işçi atan kapitalistlerin cezalandırılması için mücadele edilmelidir. Mademki özel mülkiyet ve sermaye yoluyla onlar egemendir ve madem ki tüm kararları da onlar almaktadır, krizin faturasını ödeyecek olanlar da onlardır; krizsiz bir dünya , işçilerin kapitalist sınıftan kurtulmasıyla gerçekleşecektir. Krizlerin önlenmesi için fabrikalar kapitalistlerin elinden alınmalı, sermaye egemenliğine, kapitalist özel mülkiyete son verilmelidir. Söylenecek son söz, krizsiz bir dünya için sosyalizmdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*