Anasayfa » BASINDAN » OSTİM’de tüp ortada

OSTİM’de tüp ortada

(25/06/2012- Radikal- İsmail Saymaz)

Ankara ’daki Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde (OSB) 3 Şubat 2011’de meydana gelen patlamaya ilişkin davaya bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi ; Ankara Büyükşehir ve Yenimahalle ilçe belediyelerine, iki bakanlığa, TSE’ye, EPDK’ya, Ostim ve İvedik OSB’ye, “Son beş yılda kaç kez denetim yaptınız?” diye sordu. Sekiz kurum ve kuruluş topu birbirine atarken sadece Çalışma Bakanlığı’nın, o da en son 2007’de denetim yaptığı ortaya çıktı.

3 Şubat 2011’de başkenti sarsan ilk patlama saat 11.00’de Ostim OSB’deki Özkanlar Hidrolik İmalat’ta oldu. Dokuz işçi göçük altında can verdi. Dokuz saat sonra, 1.5 kilometre uzaklıkta İvedik OSB’deki Metsan’da patlama ve yangın meydana geldi. Bilanço ağırdı: 11 işçi öldü.

Patlamanın doğalgazdan kaynaklandığı saptandı. Buna göre Özkanlar ve Metsan’ın oksijen gazı satın aldığı Ersoy Gaz ve kardeş şirketi Asgazsan ruhsatı olmadığı halde, ‘el altından’ doğalgaz dolumu ve satışı yapıyordu. Fakat bunun için, tüpü ve vana sistemi farklı olduğu halde oksijen tüpü kullanılıyordu. Patlama günü, içine daha önce doğalgaz doldurulmuş boş tüpler, oksijen konularak satışa çıkarılmıştı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi , dokuz sanıklı davanın 22 Aralık 2011’deki duruşmasında Ankara Büyükşehir ve Yenimahalle belediyeleri, Çalışma ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları, EPDK, TSE, Ostim ve İvedik OSB’ye yazı yazıp, son beş yılda bu iki mıntıkada denetim yapılıp yapılmadığını sordu.

Faciadan sonra denetim!
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğü, OSB’lerde ruhsat ve denetim yetkisinin OSB müdürlüklerine verildiğini ve bu tarihten sonra ruhsatlandırma yapılmadığını bildirdi. Fakat Sağlık İşleri Dairesi, OSB dışında kalan Asgazsan’ı patlamadan sonra, 18 Nisan 2011’de denetledi.
CHP ’li Yenimahalle Belediyesi de denetim yetkisinin OSB’lere ait olduğunu savundu. Buna karşın belediye, patlamadan sonra OSTİM’de inceleme yaptı. Ersoylar Gaz’ın tahliye edildiği, aynı yere Anişmak adlı firmanın geldiği, bu firmanın da ruhsatının olmadığı tespit edildi.

Ostim ve İvedik’teki son beş yıldaki tek denetim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yapıldı. İlk patlamanın olduğu Özkanlar Hidrolik Makina’da 27 Mart 2007’de bir dizi eksiklik saptandı. Fakat hiçbir gelişme olmadı.

En trajikomik yanıt, OSB’leri denetlemekle yetkili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan geldi. Mahkemeye gönderilen 14 Şubat 2012 tarihli yazıda, “Bakanlığımızın tüplerle ilgili sorumluluğu, içine dolum yapılan tüplerin gövdesine ilişkindir. Tüpe doldurulan gazın muhteviyatını kapsamamaktadır. Patlamanın nedeni tüplere doğalgaz doldurularak satışının yapılmasıdır, tüp gövdesindeki hata değil” denildi.

Bakanlık, “Doğalgaz dolum ve dağıtımı EPDK lisansına tabidir” diyerek, Enerji Piyasası Dağıtım Kurulu’nu (EPDK) suçladı. EPDK ise Asgazsan ve Ersoy Gaz’a kendilerince lisans verilmediğini belirtti. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ise Ersoy Gaz’a 2005 yılında sadece ‘tüpe basılmış gaz’ konusunda TSE uygunluk belgesi verildiğini belirterek, “Patlamanın meydana geldiği yerde inceleme söz konusu değildir” demekle yetindi.

‘Elektrik-suya baktık’
Kamu idarelerinin işaret ettiği Ostim OSB, “Tüplerle ilgili yetki, ilgili kamu kuruluşlarınındır” diyerek, karşı yanıt verdi. İVEDİK OSB ise ruhsat işlemlerinin Ankara Büyükşehir İtfaiye Dairesi’nce yapıldığını belirtip kendilerinin işyeri su, elektrik ve bina önünde eşya yığılmaması yönünden zaman zaman denetim yaptıklarını belirtti.

Örtülen suçlar
Ölenlerin ailelerinin avukatı Murat Kemal Gündüz, sekiz kurum ve kuruluşun da suçlu olduğu görüşünde.

* Yenimahalle Belediyesi: Metsan’daki patlama, şirketin 64 numaralı binasında gerçekleşti. 2005’ten önce açıldı ve ruhsatı yok.

* İvedik OSB: Metsan’ın 64 numaralı biriminin denetimi OSB’ye ait, denetlenmedi.

* Ostim OSB: Bünyesindeki işyerlerini, oksijen tüpü kullanımı açısından denetlemedi,

* Ankara Büyükşehir: Ruhsatlandırma yetkisi 2005’ten sonra OSB’lere geçmişse de harcı Ankara Büyükşehir alıyor. Gayrısıhhi müesseleri de denetlemesi gerekiyor.

* EPDK: Ersoy Gaz, Aralık 2010’da lisans için kurula başvurdu. Başvuru, 3 Şubat’taki patlamadan dört gün sonra, 7 Şubat’ta onandı. EPDK’nın hatası, polisin ikazıyla anlaşıldı ve lisans iptal edildi.

* TSE: Tüplerin birçoğu eskiydi. TSE, işlem yapmadı.

* Çalışma Bakanlığı: 2007’den sonra denetime gitmediler.

* Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: “Gazla değil, tüpten sorumluyum” diyor fakat zaten standart dışı olan, gazın değil, tüpün kendisi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*