Anasayfa » GÜNDEM » Ostim’de Soma için eylem

Ostim’de Soma için eylem

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi Soma’da gerçekleşen işçi katliamına yönelik Ostim metrosunun önünde işçilerin mesai bitimi saatinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Devrimci Proletarya okurları, KESK üyesi kamu işçileri ve Kızıl Bayrak okurları da destek verdi.

Basın açıklaması öncesinde bir ostim işçisi tarafından bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, sermaye düzeninin yine işçileri katlettiği, işçilerin her gün üçer beşer öldüğü, Soma’da yüzlerce işçinin alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle toprağın altına gömüldüğü, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine patronların “ek maliyet” olarak baktığı, Soma’nın gerçek katillerinin kapitalizm olduğu ve Soma’da yaşananın kader değil katliam olduğu vurgulandı. “Soma’da yaşamını kaybeden işçi kardeşlerimizin yasını tutmayacağız, öfkemizle, sınıf bilincimizle konuşacağız, sokağa çıkacağız, yaşanan cinayetlerin hesabını soracağız” denildi. Soma’da ve işçi cinayetlerinde yaşamını kaybeden işçilerin anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşundan sonra basın metni okundu.

 

IMG_3270

 

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

“Madende, fabrikada… Ofiste, sokakta…
İşçilerin ölümünden kapitalizmin aç gözlülüğü sorumludur!

Sözün bittiği noktadayız. Acımız derin, öfkemiz büyük!
İnsanı insana kul eden bu düzende payımıza bir kez daha ölüm düştü. Soma’da yüzlerce maden işçisi kardeşimiz sermayenin kâr hırsı yüzünden girdiği maden ocağından çıkamadı.
Düşük ücretler, zorunlu fazla mesailer ve ağır çalışma koşulları bir kez daha hanemize ölüm olarak yazıldı. Bizleri fabrikalarda adım adım öldüren kapitalizm, Soma’da yüzlerce işçi kardeşimizi birkaç dakika içinde öldürdü.

Sözün bittiği noktadayız. Acımız derin, öfkemiz büyük!
Bizleri her gün adım adım, beşer onar öldürenler, yüzlerce maden işçisini daha fazla kâr hırsı ile ölüme gönderenler işledikleri insanlık suçunu örtbas etmeye çalışıyorlar. Ülkenin dört bir yanından onurlu emekçiler yapabilecekleri bir şey olacağı umuduyla Soma’ya akarken; onlar, Soma’ya çevik kuvvetlerini ve bariyerlerini taşıdılar. hayatta kalmış madencileri ve destekçilerine gaz, su ve dayakla korkutarak gereçekelerin üzerine örtmeye çalışıyorlar.  Madenci yakını işçi kardeşimizi bizzat başbakanın kendisi ve korumaları  dövüyor, işkence ediyor. Sermaye ve hükümet işbirliği ile adım adım gerçekleştirdikleri katliamın üzerini örtmeye çalışıyorlar.  Başbakan kılığında dolaşan sermaye, işçilerin tepkisinden, örgütlenmesinden, hesap sormasından korkuyor.

 

IMG_3241
Sözün bittiği noktadayız. Acımız derin, öfkemiz büyük!
Biz sustukça katletmeye devam edecekler. Hem de artık öyle sinsice de değil, Soma’da olduğu gibi alenen toplu katliamlara girişecekler. Bu yüzden artık acımızı kalbimize gömüyoruz. Artık bilincimiz ve öfkemiz ile konuşuyoruz. Her gün bir parçamızı alıp götüren kapitalizmin ölüm çanlarının çaldığını söylüyoruz.

Sözün bittiği noktadayız. Acımız derin, öfkemiz büyük!
Soma’da aramızdan aldıkları kardeşlerimizin hesabını sormak için sokağa çıkıyoruz. Her gün bedenimizden ve insanlığımızdan bir parça daha söküp almalarına izin vermemek için, ruhumuzu patronlara teslim etmemek için, başka işçi kardeşlerimizi böyle kalleşçe aramızdan almalarına izin vermemek için sokağa çıkıyoruz. Madende, fabrikada, ofiste, her yerde işçiyi adım adım öldüren kapitalizme karşı örgütlenelim.

Soma’nın katili kapitalizm; kapitalizmi yıkacağız!

 

0stim İşçi Sağlığı Meclisi

IMG_3279

IMG_3292

 

IMG_3252Saygı duruşuna basın açıklamasını izleyen işçilerin de katılımı oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*