Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » OSTİM’de çalışan bir işçi diyor ki;

OSTİM’de çalışan bir işçi diyor ki;

Ankara’da bulunan Organize Sanayi Bölgesi OSTİM’de iş aramak!?

Krizin derinleşen etkisiyle dünyanın her tarafını saran işsizlik rüzgarı Ankara’da KOBİ’lerin yoğun olduğu sanayi havzası OSTİM’i iş aramada bir uğrak yapmıştır. Değişen dünya ile birlikte değiştirilmesi gereken mücadele koşullarını değiştirmediğimiz ölçüde diyalektiğinde bize dediği gibi değişmeyen (ilerlemeyen) geriler. Demek ki değişmesi gereken mücadele biçimlerini OSTİM’de iş arayan bir işçiyi gözlemlerimiz sonucunda yaptığımız tespitlere göre inceleyerek anlamaya çalışacağız.

Öncelikle OSTİM’de iş bulmak için tanıdığım yoksa ilk başvuruyu gazatelerin ilan köşesine yaparsın. Tabi bunu yapabilmek için asgari düzeyde yol parasına ve gazete alacak paraya ihtiyaç var. Bu ihtiyacı bu günlük karşılayabildiysen bir de gazete aldıktan sonra, işçilerin çay içtiği çay ocağında ilanlara bakarken çay içecek paran da varsa, günü iş arayarak kurtarabilirsin demek. İş ilanlarına bakarken verilen iş ilanlarında ucuza çalıştırılacak öğretmen arayan dershaneler, “ders verilir” diyen üniversite mezunu işsizler, bi de OSTİM‘de (mevsimlik) asgari ücrete çalıştırılacak kaynakçılar arandığı ilk göze çarpanlar arasında. Sanayi de yetişmiş bir işçiyi ilgilendirmeyen (aslında çok yakından ilgilendiren) iş ilanlarına da şöyle bir göz atınca, mühendislerinde durumunun içler acısı olduğu görülüyor. “Ankara Gölbaşında yeni açılmış haymana yolu üzerinde ki bir restaurant’a gıda mühendisi GARSON aranıyor”.  Ayrıca ucuz, eğitimli genç iş gücü arandığını da “Teknik Lise makine bölümü, Meslek Lisesi tesfiye veya tesisat bölümü mezunu askerliğini yapmış en az 2 yıl tecrübeli eleman aranıyor”, “elektirik mezunu elemanlar aranıyor”, “EML mezunu elektronikçiler aranıyor” ilanlarından görmek hiçte zor olmuyor. (dinci gerici yapılanma olarak bilinen (Saadet Partisi ile ilşkili) Ankara Anadolu Gençlik Derneği, yürüttükleri faaliyetler arasında çalışan gençlikte bulunuyor. Bu dernek Ankara’nın öğrenci istatistiğini çıkararak sanayilerde çalışan gençliği farketmiş ve Çalışan Gençlik Komisyonu kurmuşlardır. Dernek başkanı yaptığı bir konuşmada “çalışan gençlik bizim için çok önemlidir” demişti.) Bir de kadınınlar için verdikleri iş ilanları, kadının burjuva toplumdaki yerini açıkça ifade ediyor…

Çay ocağında oturup, ilanlar arasından işmize yarayan ilanların telefon numarasını aldıktan sonra işlem sırası bu numaraları arayıp adresi almak geliyor. Adresi de aldıktan sonra, sora sora aldığımız adresi bulmaya çalışıyoruz. Adres sorduğumuz işçiler arasında genç olanların da epey çok olması hemen göze batıyor. Adres sorduğumuz işçilerin genelde sinirli olduklarını da görüyoruz. Tabi bunun nedeninin iş stresi ve maddi sorunlar olduğunu, bunun da dışavurumu olduğunu hemen tahmin edebiliyoruz. OSTİM’in caddelerinin karışıklığından kaynaklı, aradığımız yeri zorlukla bulunmasının üzerine iş arayanlar patronlarla yüzyüze gelemeden muhasebeye sadece bir cv doldurup geri gönderiliyor. Genelde iş arayan arkadaşlardan 5-6 yıl tecrübeli olması isteniyor. Bir de oturduğu yeri sormaktadır.

Görülüyor ki üretimi yeniden yapılandıran sermaye, üretici güçlerin de yeniden yapılandırılmasını istemektedir. (sermayenin palazlanmaya başladığı dönemlerde üretimin daha sağlıklı yapılabilmesi için düzenli aile yapısına önem veren burjuvazi, şimdilerde her dönem olduğu gibi kendisiyle çelişerek aile yapısına pek önem vermemektedir. Küçük işletme sahibi patronun oturduğu yeri sormasının nedeni ise daha fazla çalıştırabilmek için veya yol parası vermemek için yakın yerde oturan işçiyi tercih etmektedir.) Bir de işe başvuran arkadaştan bir önceki çalıştığı yerin numarası istenmektedir. Bunun nedeni ise önceki çalıştığı yerden nasıl ayrıldığını sormak için. Görülüyor ki sermaye iktidarı devam ettikçe üretimi yeniden yapılandırması sürecinde zorla topluma dayattığı aile ilişkileri ve iş arama gezileri devam edecek.

OSTİM’de çalışan bir işçi diyor ki;

Bir toplumun en yoz kültürünü taşıyan kesimi sanayi işçileridir. Sanayiler, fabrikalar devrimcilerin kalesi olmalıdır. İşçi sınıfının sosyolojik yapısını, dağılımını ve psikolojisini anlatacak arkadaşlar da, sanayi havzalarını uzun soluklu ziyaret etmeleri gerekir. Ben buradan arkadaşlara sesleniyorum. İş arama işçi sınıfının ne kadar içler acısı olduğunu ortaya sermektedir. Böyle konularda birbirimize yardım etmeliyiz. Bilgilerimizi paylaşmalıyız, iş bulunca bulunduğumuz alanda ki iş arkadaşlarımızı geleceğe yönelik bilinçlendirmeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*