Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ostim-İvedik: Artık ölmek istemiyoruz

Ostim-İvedik: Artık ölmek istemiyoruz

05 Şubat’ta, Ostim İşçi Sağlığı Meclisi tarafından hazırlanan ve Ankara EMO’da yapılan, Ostim-İvedik Patlamalarının 1.yıl anma etkinliği, Ostim işçilerinin ağırlıklı katılımı ile gerçekleşti.

Etkinlik, geçen yıl patlamaların olduğu sıralarda, bir Ostim işçisinin kendi imkanlarıyla görüntülediklerinden hazırlanan bir belegesel ile başladı.

Belgesel, Organize Sanayi bölgesi Başkanı’nın yaptığı pervasız açıklamalardan, ATO başkanının tutarsız açıklamalarına, yakınlarını umutsuzca bekleyen ve bir haber almak için polisle münakaşa eden işçi aileleri ile yapılan röportajlara kadar uzanan geniş bir yelpazeyi içeren görüntülerden oluşuyordu.

Dikkat çeken ise yetkililerin birbirinden tutarsız, patlama sorumluluğunu üstlerinden atan açıklamaları ve işçi ailelerinin, patlamayı nerdeyse öngören, fakat bir o kadar da çaresiz bekleyişleri idi.

Belgesel sonrasında, Ostim işçisi bir arkadaş bir şiir okuyarak, başka bir Ostim işçisi Abdullah Oral’ı sahneye davet etti. Kendi yazdığı şiirleri salondakilerle paylaşan Abdullah Oral’ın kendi yaşadığı ve etki bırakan şiirinden kısa bir alıntı:

Ücretli Köle

Ayın kaçı diye sormayın bana
Yetmiş ikinci gün yine maaş yok
Geceler uyutmaz dön yana yana
Sabaha tadımlık bir tas aşım yok

Yoksulu görür mü patronun gözü
Tükürsen kızarmaz keçedir yüzü
Yıllardır suskunluk kul etti bizi
Şimdi ağarmadık tek bir dişim yok

İşçiyim pul dahi etmiyor sözüm
Bilirim yakarmak değildir çözüm
Kanaya kanaya kurudu gözüm
Vursalar boynumu damla yaşım yok
,,,
Vurma dedim soysuz ağrıma vurma
Henüz tomurcukta dalımı kırma
Vurguni boş yere dövünüp durma
Sınıf savaşından başka çözüm yok!

Etkinlik, Makina Mühendisleri odasından, H. Can Doğan’ın sunumu ile devam etti. Doğan, teknik açıklamaları ile birlikte, Ostim’de meydana gelen patlamaların iş kazası değil, öngörülebildiği ve engellenebileceği gerçekliğini vurgulayarak bir cinayet olduğunu, yaşadığımız coğrafya’da duyduklarımızın 4-5 katı kadar iş cinayetinin meydana geldiğini, verileriyle birlikte vurguladı.

TTB üyesi Nadir hoca’nın; işçi sağlığı için verilmesi gereken mücadelede, 19 adet talebini izleyenlerle paylaşması ve geliştirilmek üzere tartışmaya açması ise, salonda bulunan bütün işçiler tarafından heyecanla izlendi.

Önümüzdeki süreçte, bu taleplerin madde madde irdelenmesi üzerinden karşılıklı bir program oluşturulması yönünde ortak karar alındı.

Hiç mola talebi olmadan devam eden etkinlik, düzenleyici Ostim işçisi arkadaşların mesai saatlerinin yaklaşmasından kaynaklı tamamlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*