Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ostim İşçi Sağlığı Meclisi Greif’teydi !

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi Greif’teydi !

5 Nisan Cumartesi günü  Ostim işçileri Greif işçileriyle sınıf dayanışması örneği göstererek ziyaretlerine gitti. Ziyaret sırasında karşılıklı fikir alış-verişleri, Greif direnişinin sürecini, mücadelelerinin bugün geldiği noktayı ve işçi sınıfına yansıması hakkında sohbet gerçekleştirildi. Sitemizde Ostim İşçilerinin aktarımını paylaşılıyoruz;

Ostim işçisi soruyor: Greif’te ki örgütlenme süreciniz nasıl başladı ?

Greif işçisi: 1,5 yıl sürecinde örgütlenme gerçekleştirildi. Kötü koşullar,taşeronluk gibi bir çok güçlük mevcuttu. Şeflerin işçilere  insan dışı muameleden kaynaklı, bir kaç toplantıdan sonra yönetime şikayet edildiler. Bunun sonucunda şeflerin işine son verildi. Bu durum bize özgüven sağladı. Bu örgütlenmenin sonuç vermesi, komite kurmamızı da kolaylaştırdı. Bir listeleme paylaşımı yaptık,görüşülen işçiler zor da olsa sendikalaşmaya ikna edildi. Toplantılarımız içerde ve dışarda arttı. Zam dönemine doğru toplantılarımız sekteye uğrasa da zam konusunda işçilerin istedikleri zammı alamayacaklarını zaten önce ki toplantılarımızda konuşmuştuk. Beklentilerin karşılıksız çıkması örgütlenmemizde yeni bir ivme kazandırdı. Zamların ve iş yerinde ki kararların işçilerden bağımsız, işçilerin dışında alındığını gördüğümüzde örgütlenme sürecimizi hızlandırarak sendikalaşma faaliyetimizi daha güçlü yapmaya başladık. Salon toplantısı kararını alıp, sendika yöneticilerini de o toplantıya çağırarak bir yetki başvurusunda bulunduk. Taşeron işçilerinin daha çekingen davranmasından kaynaklı daha çok kadrolu işçiler üzerinden örgütlenme gerçekleştirdik.

Ostim işçisi: Örgütlenme sürecinde kırılma anlarınız var mıydı ?

Greif işçisi: İş yerinde sendikalaşma yetkisi aldıktan sonra 8 Kasım’da bir arkadaşımızın işten çıkarıldı. Sendikaya üye olan arkadaşlarla üretimi durdurduk aynı zamanda Dudullu fabrikasında da üretimi durdurduk.  Üretimi durduktan sonra sendikayla görüşmeler yaptık. Sendika ilk defa bize burada sahip çıkmadı ters düştük. Bu bizim açımızdan kötü oldu. Ama her şeye rağmen işçi arkadaşımızın geri alınması talebinden geri adım atmadık. İşverenlerin tehditleri bizim bu kararlı duruşumuzu görünce geri adım atıp işçi arkadaşımızı geri aldı. Bunun ardından da bu örgütlü mücadeleyi gören taşeronda çalışan  150 işçi arkadaşlarımız sendikaya üye oldu.
SAMSUNG CAMERA PICTURES
Ostim işçisi: Bu yaşananlardan sonra TİS sürecine girildi herhalde ?

Greif işçisi: Yeni üye arkadaşlarla birlikte komiteleşme sürecimizi hızlandırdık. Geniş bir fabrika komitesi kurduk. Komiteyle birlikte bir toplu iş sözleşmesi taslağı oluşturduk. Taslağı tüm işçi arkadaşlarımıza götürdük ve onlarda kabul ettikten sonra sendikaya önerilerimizi taşıdık. Sendika bu önerilerimiz ekseninde bizimle üç aşağı beş yukarı anlaşmak istedi ancak biz taleplerimizden geri adım atmadık. Çünkü biliyorduk ki taleplerimiz karşılanılacak taleplerdi. Ücretlerde iyileştirme, taşeronlaşmanın kaldırılması, taşeronların kadrolu olması, dört ikramiye gibi 66 altı talebimiz vardı. Bu taleplerimiz işverenle 6 oturumda tartışıldı. 50 talebin kabul edilmesine rağmen en önemli taleplerimiz geçiştirildi, uzlaşma olmadı. Toplu iş sözleşmesine bundan kaynaklı geçilemedi. Sendika başkanı ise taleplerimizin hayal olduğunu söyledi. Biz iyi biliyoruz ki eğer bizim taleplerimiz karşılansaydı diğer fabrikada ki işçi kardeşlerimiz de bu mücadeleye atılacaktı. Bundan kaynaklı bölgede ki tüm patronlar bir birlerini etkileyerek bizim hakkımız olanı sadece Greif yönetimi olarak  değil patronlar sınıfı olarak reddettiler.

Ostim işçisi: Patronların ve sendikanın bu tavırlarına karşı nasıl bir yol izlediniz ?

Greif işçisi: Durumu işçi arkadaşlara anlattık ve karar aldık. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak 10 Şubat günü fabrikayı işgal ettik ve komiteler organize oldu. 3. gün patron bir teklif verdi. Teklifi bizim taleplerimizin çok altında olduğu için işçi arkadaşlarla değerlendirdikten sonra reddettik.  Sendika direnişimizi gayrı meşru gösteren bir yazı yayınladı. Yayınlanan yazının bizim direnişimizi kırmak adına yapıldığı ortadaydı. Bu durum karşısında sendikaya hesap sorduk, ilk önce bizi ciddiye almadılar. Biz bu durumun peşini bırakmadık. Arzu Çerkezoğlu ile görüşmemizde sonuç vermeyince daha fazla üsteledik, daha fazla baskı uyguladık. Bunun sonucunda ise yazıyı geri çektiler. Bundan aldığımız moralle hemen eylemlikler düzenledik, diğer fabrikalara gittik.

Ostim işçisi: Bu zorlu mücadelede sendika ve patronların türlü oyunlarıyla karşılaşmıssınızdır muhakkak. Neler yaşandı ? 

Greif işçisi: Sendika ve patronlar işçi arkadaşlara mesaj yoluyla  “tis süreci sona erdi, yaptığınız eylem meşru değil, direniş sona erdi” diyerek direnişi kırmaya çalıştılar. Bununda önlemini aldık. Sendikanın görevini yapması için biz sendika da nöbet tutmaya başladık. Sendikanın yönetimiyle görüşmeler sonucu oradan ayrıldık ama durum eskiye döndü. Sendika eylemsizlik kararı alıyordu, biz buna direndik. İş verenin fabrikayı kapatma durumunu, Kani Beko ile görüştük. Kapanırsa ne olacağını sorduk. Yapacak bir şey yok cevabını verdi. Bir kez daha anladık ki sendika bürokrasisinin bizim arkamızda olmaz. Sendika gerçek işçilerindir yani bizimdir. Artık sendikanın oyunlarına geçit vermeyeceğiz…

Sohbetimiz diğer gelen arkadaşlarla çeşitlenerek devam etti. Daha sonrada tiyatro oyununu izlemeye geçildi.Biz Ostim işçileri olarak bu direnişten çok şey öğrenerek oradan ayrıldık.

Yaşasın sınıf dayanışması !
Yaşasın işçilerin örgütlü mücadelesi!
Kahrolsun taşeron sistemi !
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni !

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*