Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » OSTİM’ de Göstermelik Denetim

OSTİM’ de Göstermelik Denetim

Tazminatsız işten atma saldırısına karşı direnişe geçen Taşgök Galvaniz işçilerinin mücadelesi sürüyor.

İşçiler 20 kasım salı günü yaptıkları basın açıklamasında galvaniz sektörü başta olmak üzere Ostim’de işçi sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat çekmiş, Ostim ve galvaniz atelyelerindeki insanlık dışı çalışma koşullarını teşhir etmişlerdi. İşçilerin bu açıklaması ve oturma eyleminin etkisi sonucu Ostim’de başta galvanz atölyeleri olmak üzere denetimler de sıklaştı. Tabii göstermelik olarak. Dün Yenimahalle Belediyesi tarafından Taşgök Galvaniz’de bir denetim yapıldı. Denetim sonucunda işyerine para cezası kesildiği öğrenildi.

Direnişçi işçiler denetimlerle ilgili şu açıklamada bulundular:

“Taşgök Galvanizde Yenimahalle belediyesi ekipleri bir denetim yaptı. Duyduğumuza göre çalışma koşulları sağlığa elverişli olmadığı için tutanak yazıp ceza kesmişler. Ama hala üretim devam ediyor. Madem sağlık koşullarına uygun değil, üretim nasıl devam eder? Yapılan denetimler göstermelik de olsa yaptığımız eylemin basıncı ile oldu. Galvaniz atölyeleri başta olmak üzere, Ostim’deki çalışma koşullarını teşhir etmeye devam edeceğiz. Meslek odalarını, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini bu mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz.”

İşçiler 20 Kasım’da yaptıkları basın açıklamasından hemen sonra ihbar ve senelik izin ücretlerinin banka hesaplarına yatırıldığını, kidem tazminatı ve mazla mesai ücretlerinin ise ödenmediğini söylediler.

Direnişçi işçilerin işyeri önündeki oturma eylemi devam ediyor.

OSTİM İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MECLİSİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*