Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Oscar’ı kim aldı?

Oscar’ı kim aldı?

Oscar’ları hangi film, yönetmen, oyuncuların vb aldığından hiç bahsetmeyeceğiz.

Zaten oscar adaylıklarının mali oligarşik sinema tekelleri arasında dağılımına bakıldığında, asıl oscarları (milyon dolarlarları) kimlerin toplayacağı başından bellidir:

Walt Disney — 17
Fox Searchlight — 15
Netflix — 15
Annapurna Pictures — 11
Universal — 9
Warner Bros. — 9
Sony Pictures Entertainment – 8
Focus Features — 8
20th Century Fox — 5
Amazon Studios — 3
Magnolia Pictures/Participant Media/CNN Films — 2
Paramount — 1

Disney, dijital film platformuyla birlikte Netflix’in yükselişi karşısında, Marvels filmlerini Netflix’ten çekti. Netflix ile rekabet edebilmek için Disney 52 milyar dolara 20th Century Fox ile birleşti (yani Fox’u yuttu!) ve şimdi kendi dijital film platformunu kurmaya hazırlanıyor.

Aynı şekilde Amazon ve Youtube da, daha karlı hala gelen dijital film platformlarına büyük yatırımlara giriştiklerini duyurdular.

Universal ise ABD’nin en büyük medya-TV tekellerinden Comstad ile anlaşma imzaladı.

Warner Bros ise AT&T ile ortaklık anlaşması imzaladı.

ABD ve küresel film endüstrisi ve piyasasında gerileme sürecinde olan Paramount ve Sony Pictures ise Netflix ile işbirliği yapıyorlar.

Netflix ise, en iyi film oscarı için yatırım yaptığı Roma filmiyle oscarı alamasa da, oscar ödül törenine verdiği reklamda, yaşayan en ünlü sinema yönetmeni ve oyuncuları biraraya getiren (Martin Scorcese, Robert de Niro, Al Pacino) “Irıshman” adlı filmi, sonbaharda gösterime sokacağını duyurarak, altın vuruşunu ve gelecek yılın oscarına yatırımını açıkladı…

Hala Oscar’ı kimin kazandığını merak ediyor musunuz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*