Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Örtük İMF paketi başlıyor: Halka salınan vergiler artıyor

Örtük İMF paketi başlıyor: Halka salınan vergiler artıyor

Birkaç gün önce, hükümetin İMF ile gizli borç ve batık şirketlerin kurtarılması anlaşmasına oturduğunu, bunun faturasının yeni bir örtük İMF paketiyle kitlelere çıkartılacağını yazmıştık. Kokusu şimdiden çıkmaya başladı:

Damat Albayrak’ın yönetimindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dev bütçe açığını kapatmak için, ürün kategorilerin göre, Katma Değer Vergisini (KDV), yüzde 1 olan ürünlerde yüzde 3’e, yüzde 8 olanlarda yüzde 10’a, yüzde 18 olanlarda yüzde 20’ye çıkarmak için hazırlık çalışması yaptığı, KDV oranlarında artışın Ekim ayında uygulamaya başlayabileceği öğrenildi.

Bu uygulama en adaletsiz dolaylı vergileri artırarak, kitleleri daha fazla yoksullaştıracak, alım güçlerini daha fazla düşürecek. Kapitalist şirketleri ise pek etkileyemeyecek, çünkü çoğu şirket sahte faturalar düzenleyerek vergiden kaçıyor.

Hükümetin 2019 için hedeflediği artış yüzde 25.4 olmasına karşın şirketlerin vergi sahtekarlıkları ve kitlelerin alım gücünün düşmesi nedeniyle, ilk 8 ayda yüzde 13 olarak gerçekleştirilebildi. Şimdi hükümet bütçe hedefini tutturabilmeyi de zaten alım gücü düşen işçi ve emekçilere daha fazla vergi salarak sağlamaya çalışıyor.

Devlet bütçesi açıkları, krizdeki kapitalist şirketlere akıtılan fonlardan kaynaklanıyor. Sermayeye fon olarak akan açıklar, kitlelere ise daha fazla yoksullaşma olarak fatura ediliyor.

Üstelik KDV artışları, ekonomiye de en ufak bir canlanma getirmeyecek, tam tersine satışları da daha da daraltarak, üretimi de daha fazla geriletecek, ve işşizliği artıracak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*