Anasayfa » DÜNYA » Ortadoğu’da tek aktör kapitalist güçler değil: Lübnan’da da kitleler isyanda!

Ortadoğu’da tek aktör kapitalist güçler değil: Lübnan’da da kitleler isyanda!

Türkiye burjuva-faşist devletinin 3. Kuzey Suriye askeri harekatı çerçevesinde, önce Rusya’nın inisiyatifinde Suriye rejimi ile YPG anlaşması, Suriye ordusunun Heseke, Menbiç ve Kobene’ye girmesi, ardından ABD inisiyatifinde YPG’nin de dolaylı olarak dahil olduğu ABD-Türkiye anlaşması ile kimin kazandığı kimin kaybettiği tartışmaları süredursun, Ortadoğu’da bir isyan da Lübnan’da patladı.

Mısır’da Sisi rejiminde ilk çatlak ve kısmi kitle isyanı, Ürdün’de 100 bin öğretmenin yasaklanmasına karşın fiili olarak 1 ay süren ve kazanımla sonuçlanan grevi, Irak’ta işsizlik, yoksulluk ve kamu hizmetleri yoksunluğuna karşı 100 binlerin halen süren isyanını, Lübnan’da da Hariri hükümetinin koyduğu iletişim ve sosyal medya vergilerine karşı isyan ve direniş izliyor. Lübnan’da hükümet, açıktan “bir isyan çıkacak biliyoruz, ama ekonomik istikrar için buna mecburuz” türünden bir açıklamayla “ekonomik olağanüstü hal” ilan etmiş ve çok ağır bir kemer sıkma paketi açıklamıştı. Üstüne bir de Whatsapp ve Mesenger vergisi koymaya kalkışınca, Beyrut’ta başlayan gösteriler, bir çok büyük kente yayılan büyük bir sokak hareketine, barikatlara, çatışmalara, isyana dönüştü.

Hükümet, isyan karşısında iletişim vergilerini geri çektiğini açıklamak zorunda kalırken, kitlelerin, Arap ülkelerindeki geleneksel “halk rejimin düşmesini istiyor” ve “devrim, devrim” sloganlarıyla gösterileri devam ediyor.

Mısır, Ürdün, Irak ve Lübnan’da sosyal yıkıma karşı büyük kitle isyan ve mücadeleleri, Ortadoğu’da unutturulmak ve gözlerden gizlenmek istenen asıl büyük tarihsel aktörü gün yüzüne çıkarıyor: İşçi sınıfı, kent ve kır yoksulu yarı-proleterler, emekçi kitleler bir kez kapitalizmin sosyal yıkım saldırılarına ve çürüyen rejimlere karşı ayağa kalkıyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*