Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ontex işçisi direniyor!

Ontex işçisi direniyor!

Can Bebe, Helen Harper, Canped gibi markaların sahibi, tüm dünyada 12 üretim tesisi bulunan, hijyenik ürün üretiminde Avrupa lideri konumundaki şirket olan Ontex’in İstanbul Yenibosna’da kurulu fabrikasında sendika-patron işbirliği ile işten atılan Selüloz-İş Sendikası üyesi işçilerin direnişi sürüyor. 16 işçinin kararlı direnişi 6. gününü doldururken, işçiler 21 Şubat günü fabrika önünde direniş çadırlarını da kurdular.

Tabandan örgütlenerek komitelerini oluşturan işçiler tis sürecinde etkin bir var oluş sergilemişlerdi. Toplu iş sözleşmesinin onayları olmadan imzalanmasına tepki gösteren işçiler, sendikaya giderek yönetimden bunun hesabını sormuş ve işyeri sendika temsilcisinin seçimle belirlenmesini istemişlerdi. Karşılığı bir gün sonra işten çıkartılmak oldu!

Ontex işçileri işten atmanın gerçekleşmesinin ardından Selüloz-İş’in bölgede örgütlü olduğu Bento ve Halkalı Kağıt fabrikalarındaki işçilerle de iletişime geçerek süreci aktardılar ve dayanışma çağrısında bulundular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapan ve iş akitlerinin feshedilmesine karşı yasal süreci de başlatan işçiler şu an fabrika önünde direnişlerini sürdürüyorlar.

Direnişçi işçileri ziyaret etmek için adres:

ONTEX TÜKETİM ÜRÜNLERI SAN TİC. AŞ
Yenibosna Merkez Mh. Asena Sok. No: 2
Bahçelievler / İSTANBUL

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*