Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onlarda bu iştah varken… (4)

Onlarda bu iştah varken… (4)

Onlarda bu iştah varken….

Ne çok yutma, yutulma, lağım…

Kuzey Kıbrıs’ın krizden çıkamayıp batırılmakta olan “milli” havayolu şirketi Kıbrıs Türk Hava Yolları, 5 yıl süreyle işletme ortağı bulunması için ihaleye çıktı. Onur, Pegasus ve Atlasjet gibi leş kargalarının katıldığı ihalede; tek teklifi Atlasjet verdi. Diğerleri, ihale için çok kısa bir zaman tanınmasını, KTHY’nin koşullarının ve zararının net olarak bilinmediği gerekçelerle; daha çok da, KTHY’nin Atlasjet’e “peşkeş” çekildiği yaygarasıyla, teklif vermediler.

THY, KTHY kendi iştirakiyken; emperyalist hava tekelleriyle kaynaşma hedefiyle çıtayı çok yükselttiğinden, bu birkaç uçaklık köhne yükten kurtulmak istemiş; 2005’te, fahiş bir fiyatla KKTC hükümetine satmıştı. Malum, her türlü pisliğin döndüğü, “kara” para bataklığı olan KKTC de, bu zaten içerden çürümüş köhne yapıya, bir bok böceği gibi yapışmıştı. 100 milyon dolarlık borca batırılan KTHY’ye, nihai darbeyi vuran da yine THY olmuş; THY Teknik tarafından 1 milyon dolara yakın haciz konmuştu…

Krizdeki Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı yutmaya sıvanan Atlasjet, 9 Haziran’da, bir açıklama yapmak zorunda kaldı:

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, KTHY ihale şartlarının Atlasjet’e göre hazırlandığına ilişkin beyanlar tamamen gerçek dışıdır. (…) KTHY’nin içine düştüğü kontrolsüz atand lehine kullanan ve menfaat sağlayan birçok çıkar çevresi oluşmuş. (…) Ortada çok hatalı anlaşmalar var, zarar etmesinin de sebebi o.Yoksa 5 uçaklı bir havaolu şirketinin yılda 50 milyon dolar zarar etmesi mümkün müdür? Kıbrıs’lı bakanlar ile bu konuyu biz bir aydır değil 3 senedir görüşüyoruz. Onlarla Ankara’da da görüştük, İstanbul’da da, Kıbrıs’ta da görüştük. KTHY’i içinde bulunduğu güç durumdan çıkartmak için oluşturulan ve 5 bakandan oluşan heyet, güncel şartlara göre uzun ve zahmetli çalışmalar sonucu hazırladığımız işbirliği önerisini, Türk Hükümeti ile de paylaşarak ihaleye çıkacaklarını söylediler. Bu projeyi ihale olarak adlandırmak da hatalı olur, çünkü bu bir işbirliği anlaşmasıdır. Bu sürecin kamu oyuna tamamen şeffaf olarak aktarılabilmesi için, bu projeye teklif verebilecek yeterlilikte olan tüm hava yollarından teklif istenme yoluna gidilmiştir. Aslında dikkat edilmesi gereken çok hassas bir nokta var. KTHY SATILMIYOR.Herkes peşkeş çekiliyor diyiyor ama satmadığınız bir şey nasıl peşkeş çekilebilirki? Bu proje, ‘içine düştüğü finansal güçlüklerden dolayı faaliyetlerine sürdüremeyecek duruma düşmüş bir şirketi alıp, 5 yıl içersinde diriltip, güçlü hale getirip iade etme projesidir’ . Bunu yapmaya cesaret edebilecek kaç kişi olabilirki? Sonuçta bizden başka kimse de teklif verememiş. Biz bu ihaleye girdik çünkü Kıbrıs’ta başlattığımız ciddi yatırımlarımız var, onları riske edemeyiz. KTHY markasının yaşaması gerekiyor. Bu markaya zarar gelirse adadaki bütün yatırımlar zarar görecektir. Ben Murat Ersoy olarak aynı zamanda KKTC vatandaşıyım ve Kuzey Kıbrıs’ın gelecek vaad ettiğined e inanıyorum. Yoksa neden böyle bir riske girelim ki. AtlasJet olarak Kıbrıs’a hali hazırda uçuyoruz, uçuşlarımıza devam ederdik, işimize de gelirdi. Biz niye elimizi taşın altına koyalım. Kar edersek de karımızı neden KKTC hükümetiyle paylaşalım? (…) Bu hafta yatırım değeri yaklaşık 100 milyon USD’ı bulacak KKTC’nin en büyük turizm projesinin temelini atıyoruz. KTHY’i yaşatmayı biz oradaki yatırımlarımızı sağlama almak için de istiyoruz çünkü KTHY olmadan oradaki yatırımların bir ayağı çukurda olacaktır. Bu adanın geleceğinin sağlam olması için KTHY markasının yaşıyor olması lazım. Bizim KTHY’e talip olmamızdaki en büyük nedenler bunlar. Yoksa bu proje çok cazip ve karlı bir yatırım değil. KTHY slotlarının da dikkate alınacak kadar önem arz eden parasal bir değeri olduğunu düşünmüyoruz.

Herkes demeç veriyor ama kimsenin elinde sihirli değnek yok, KTHY’i nasılkurtaracaksınız?.

Bizce KKTC’i yönetenler de KTHY’nin toplam borçlarına yeteri kadar hakim değiller. 100 milyon dolar borçtan bahsediliyor ama bize göre bu daha fazladır. Havacılıkta yeterli deneyime sahip olmayan siyasetçilerin tam olarak bu borcu görebilmesi beklenemez. Şu anda şirketin mevcut durumunu bilmediğimiz için KTHY’e ne kadar yatırım yaparız bilmiyoruz. Belli bir kaynak ayırdık ama toplam ne kadar tutar bilemiyoruz. 10 mu olur, 20 mi olur, yoksa 40 milyon dolar mı olur; şu an söylemek için çok erken. İlk önce KTHY’nin kanını emen hortumların kesilip şirketin kar eden yeni bir yapıya kavuşturulması gerek. Biz KKTC hükümetine bir çıkış yolu önerdik ama bu yol her geçen gün daha da zora giriyor. Siyasiler değerlendirecekler, karar verecekler. Gecikilen her gün KTHY en az 1 milyon dolar para kaybediyor. (…) Takdiri Kıbrıs halkına bırakıyoruz.”

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, bu “zorunlu” açıklamasının ardından,Biz 3 yıldır bu işe talibiz, çalıştık, hazırlandık. 6 ay önce işbirliği önerisinde bulunduk. Herkese teklif götürüleceğini bilsek bu kadar çalışmazdık. Asıl mağdur olan biziz”, dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*