Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onlarda bu iştah varken… (3)

Onlarda bu iştah varken… (3)

Onlarda bu iştah varken…

Daha ne çok ölüm….

Üst kurullaşan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçucu ekiplerin mesai ve dinlenme sürelerini düzenleyen SHT 6A-50 Rev-5 Talimatı’nı değiştirecek yeni bir taslak hazırlamış; 30-12-2009’da şu müjdeli açıklamayı yapmıştı: “Uçucu personelin uçuş, görev ve dinlenme sürelerine Avrupa standartı geliyor!… Söz konusu talimatın temel hedefini; havacılık işletmelerinde görev yapan pilot ve kabin memurlarının uçuş, görev ve dinlenme sürelerini kontrol altına alarak fiziki ve zihni yorgunluktan doğabilecek, uçuş emniyetini olumsuz yönde etkileyecek gelişmelere mani olunması ve havacılık işletmeleri ve uçucu personelin sorumluluklarının net olarak belirlenmesi oluşturuyor.

Gerçekten de, taslak, yürürlükteki talimata göre, uçucu ekipler açısından, olumlu düzenlemeler getiriyordu. Hava-İş Sendikası, alan uzmanları, havayolu kapitalistleri, piyasaya çıkarılan taslak hakkındaki görüşlerini belirleyip, ortaya koydular.

30 Nisan 2010’da, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yeni bir taslak koydu. Yeni taslak, önceki taslakta uçucu ekiplerin bir nebze iyileştirilen çalışma ve dinlenme koşullarını tümden siliyordu. Bırakalım önceki taslağı, talimatta eksik de olsa ucundan yer alan “boş gün” kavramı ve aylık 7, yıllık 96 boş gün hakkı dahi ortadan kaldırılmıştı! Yorgunluk ve etkisinin en yoğun olduğu “biyolojik uyku saat dilimi” tanımı, önceki taslakta gece uçuşları ile ilgili kısıtlama getirirken; yeni taslakta bu kısıtlamalar kuşa çevrilmişti! Uluslar arası tamel havacılık belgelerinde yer alan, talimatta eksik de olsa bir şekilde ifade edilen, “uçucu ekipler kendilerini uçuşa hazır hissetmediklerinde uçuş emniyeti için o görevi yapmamakla mükelleftirler” görüşünün altına, yeni taslakta şöyle bir ek yapılmıştı: “Bu maddenin uçucu personel tarafından suistimal edilmemesine ilişkin düzenlemeler işletmeler tarafından yapılır!”

Piyasaya sürülen ilk taslak sermayeleşmiş olarak dönmüştü!

Uçucu ekiplerin zaten en alt sınırda tutulan dinlenme zamanlarına bile sermaye tarafından el konmuş; dinlenme ihtiyacı, sermayenin karına dönüşmüştü.

Ne çok ölüm, daha ne çok ölüme dönüşmüştü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*