Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onlar görüşür; biz, birbirimizi yaşamdan dışlarız

Onlar görüşür; biz, birbirimizi yaşamdan dışlarız

Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye gelen KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile görüştü.
Önce papaz oldu. KKTC’ye Türkiye’den boru hattıyla su taşınmasında, imza atma aşamasına gelindiğini söyledi.
Sonra, cellat…

Önce, müjde geldi:
KKTC’ye Türkiye’den boru hattıyla su taşınmasına ilişkin anlaşmanın da artık imza safhasına geldiğinin müjdesini vermek isterim. Başbakan Yardımcımız Cemil Beyin 20 Temmuz kutlamaları öncesi yapacağı KKTC ziyaretinde bu imzalar atılacaktır. Kısa sürede inşallah temelleri atacağız.”

Ardından:
Ekonomik olarak KKTC hükümetiyle tam bir dayanışma içindeyiz. Zorluklara karşı KKTC hükümeti iradeli ve cesur bir şekilde yaklaşması gerekiyor. KKTC’ye görevler düşmektedir. Bunlar, bütçe açıklarının kontrol altına alınması amacıyla KKTC Meclisi’ne gönderilen yasa değişikliklerinin Temmuz ayında çıkarılması. KKTC’de elektrik enerjisi arz güvenliğinin sağlanması, fiyatlarının makul seviyelere düşürülebilmesi için Türkiye’den deniz altından kablo ile elektrik enerjisi götürülmesi projesinin bir an önce başlatılması ve buna bağlı olarak KKTC ayağında elektrik enerjisi piyasasının kısa süre içerisinde regüle edilmesi. Yapımına başlanan Türkiye’den deniz altından KKCT’ye boru ile su götürme projesinin Kıbrıs ayağındaki yeni su yönetimi modeli oluşturulması ve projelendirilmeye bir an önce başlanması için çalışmaların hızlandırılması. Kamu bankalarının KKTC ekonomisine oluşturmuş olduğu maliyetlerinin ortadan kaldırılması için bankalarda hayata geçirilecek reform süreçlerinin bir an önce başlatılarak, bankaların kamu açıklarının finansmanı yükünden kurtarılması. Diğer kamu şirketlerinin rollerinin gözden geçirilerek gerekli serbestleşmelerin bir an önce yapılması…

Bağımlılık, böyle birşeydir işte. G-8, Türkiye’nin de içinde bulunduğu G-20’yi; G-20, KKTC’nin de içinde bulunduğu tüm dünyayı bağlar.

Hepsi bir olup, sermaye ve devletleri olup; işçi sınıfının mücadele kazanımı olan, kamusal hakları bağlayıp tasfiye ederler.

Hatırlanacaktır; KKTC’de, geçtiğimiz ay; Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın özelleştirilmesine karşı ve kamunun tasfiyesi programına karşı, genel grev yapılmıştı.

Hatırlanacaktır; özelleştirilen KTHY’yi Atlasjet yutmuş; Atlasjet, KTHY yerine yeni bir şirket kurana kadar, KTHY işçi ve emekçilerinin ücretlerini ödemeyi, Türkiye üstlenmişti…

Tüm bunlarla ilişkili olarak, Türkiye işçi sınıfı ne yapıyor?
Türkiye sermayesi, bağımlı KKTC kapitalizmine, işçi sınıfının yaşam kaynaklarını aktardığı; ve bunun içinde KTHY vb. işçilerinin ücret ödemeleri de olduğu için; KTHY işçileri başta gelecek şekilde; KKTC işçi ve emekçilerine, “domuzlar!” mı diyor?! Oh, özelleştirildi iyi oldu; ülkemize yük oluyordu; mu diyor?!

Yoksa, sınıf dayanışmasını mı kurmaya yöneliyor?…

Peki; Türkiye’de işçi sınıfı; çevresindeki tüm kapitalist ülkelerde, suyun, elektriğin vb. tüm toplumsal yaşam kaynaklarının özelleştirilmesinin, kendisini nasıl etkileyeceğini biliyor mu? Yoksa, ille de kapısına gelen faturalarla mı öğrenecek?

İşçi okurlarımızdan, aşağıda adresini vereceğimiz sitedeki haberi okumalarını isteyeceğiz. Haberin, başlığına ve kullanılan fotoğrafa, özellikle dikkat etmelerini istiyoruz. Sonra, kamuoyu yoklamalarında, en çok güvenilen kurumun TSK olmasını, 12 Eylül darbesini, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı, direnişleri üzerinde polisle birlikte jandarmanın da baskı kurmasını vb., kendi aralarında yorumlayabilirler…

sonsayfa.com/Haberler/guncel/Kuzey-Kibrista-tehlikeli-protesto.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*