Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Önce siz emekli olmalısınız Adıbelli!

Önce siz emekli olmalısınız Adıbelli!

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı, ”Emekliliği gelmiş 100 bin öğretmen emekli olsun, yerine yeni öğretmenler alınsın” dedi…

Sorunun bütünsel çözümü için önerileriniz, uğrunda mücadele edecek hedefleriniz yoksa, laf olsun diye söylenecek pek çok şey bulabilirsiniz. Hele ki sorun 300 binden fazla öğretmenin işsizliği ve işgüvencesiz çalıştırılması ise, hem de 21 öğretmen intihar etmişse, bu neredeyse her evi ilgilendiren bir sorunsa, ara fomüller, geçici çözümler, tribünleri hedefleyen çıkışlar, “bir şey yapmadık demesinler” o kadar çoğalır ki.

Eğitim-Sen’in soruna kayıtsızlığı ve de takatsizliği, Türk-Eğitim-Sen’in alışık olduğumuz “Şubat’ta atama yapmazsanız eyleme gideriz” salvoları, Eğitim-İş’in çözümü öğretmenleri emekli etmekte görmesi…

‘100 bin öğretmen emekli olsun, yerine 100 bin atama yapılsın’

Son bomba Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli’den geldi. Ona göre emeklilik yaşı gelmiş 100 bin öğretmen emekli olursa, yerlerine alınacak öğretmenlerle bir rahatlama yaşanabilir. Adıbelli’ye göre bunun koşulu da, emekli edilecek öğretmenlerin maaşlarının arttırılmasıdır. Eğitim-İş ve genel başkanı, her yıl işsizler ordusuna katılan 60 binden fazla yeni mezundan, bugün iş bekleyen 300 binden fazla işsiz öğretmenden habersiz olsa gerek.

Ama asıl komedi, maaşlarının arttrılmasıyla öğretmenlerin rahatça emekli olabileceğine inanılmış olmasıdır. Yüzbinlerce işsiz öğretmenin işsizliklerinin sorumlusu olarak, hala çalışmakta olan eğitim emekçilerini görmesinden habersiz olmasıdır. Öğretmenler emekli olmuyor, işsizlik bu yüzden artıyor değil mi? ya da iktidarın “bankamatik memuru” tanımlaması ile yarattığı manipülasyondan haberiniz var mı Yüksel Adıbelli?

Sadece ‘kadrolu’ öğretmenler için varolan sendikalardan birisi olan Eğitim-İş de, işsiz ve güvencesiz hayattan, emeklilikten bir haber olduğunu böylece göstermiş olmaktadır.

KPSS kalksın, herkese koşulsuz atama!

Ara fornuller, geçici çözümler, 10 bin-20 bin-100 bin… atamalar, vaatler geleceksizliğimizi daha da derinleştiriyor, ücretli köleliğimizi perçinliyor. İşsizler ordusu her geçen gün daha fazla büyüyor, güvencesiz çalıştırma temel kural haline geliyor.

Binlercemiz işsizliğe ve geleceksziliğe mahkum edilirken, rekabetin soğuk yüzüyle yüzleşirken, üç beş kuruşa köleliğe mecbuır edilirken, bunalım ve cinnete sürüklenirken, intihar edenlerimizin sayısı 21 olmuşken…

Biz işsiz öğretmenlerin hayatlarında ara çözümlere yer yok! Böyle kurutuluş da yok! Ya herkese koşulsuz güvenceli çalışma hakkı mücadelesi yürüteceğiz ya da geleceksizliğimizin derinleşmesine, yeni intiharlara seyirci kalacağız.

Önce siz emekli olmalısınız Adıbelli!

İşsizlik ve güvencesizlik gerçeği karşısında böylesine yüzeysel ve dar yaklaşımlara sahip bir sendika ve genel başkanının eğitimin bütünsel sorunları karşısında neler yapacağı tartışmalıdır.

Ama bizim de Yüksel Adıbelli’ye bir önerimiz var. O da önerisinin arkasında durması ve emekli olmasıdır. Ancak yetmez, Adıbelli ve dünyaya onun gibi bakmayı becerebilen sendikacılar sendikal mücadeleden emekli olmalı, sadece bir öğretmenin önünü açmakla yetinmemelidir.

( http://egitimemekcileridernegi.org/haber/2116 )

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*