Anasayfa » BASINDAN » Onbinler Habur Sınır Kapısı’na yürüyor

Onbinler Habur Sınır Kapısı’na yürüyor

Barış Anneleri İnisiyatifi öncülüğünde başlatılan ve 8. gününde devam eden canlı kalkan eylemine destek için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından yapılan çağrının ardından on binler Habur Sınır Kapısı’na yürüdü.

Güney Kürdistan’a yönelik hava saldırısı, bölgede artan askeri operasyonlar ile çatışmalı sürecin durması, barışçıl çözüm için avukatları ile görüşmesi engellenen PKK lideri Abdullah Öcalan’ı işaret eden on binler, Habur Sınır Kapısı’na 4 kilometre uzaklıktaki Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne bağlı Başverimli (Tılqebin) Beldesi’nde bir araya geldi.

Diyarbakır, Batman, Malatya, Adıyaman, Siirt, Urfa, Mardin, Elazığ, Dersim, Bingöl, Şırnak gibi illerden yüzlerce araçla gelen canlı kalkanlar, yol boyu kurulan çok sayıda arama noktasını aşarak eylem alanına gelebildi. İlk arama noktasında durdurulan araçlara 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında para cezaları kesilirken, kimi araçların da plakaları alınarak bir sonraki arama noktasında bir kez daha para cezası kesildiği belirtildi.

Barış Anneleri İnisiyatifi, KESK’e bağlı sendikalar, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara, ESP, BDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, İbrahim Binici, Nursel Aydoğan, Demir Çelik, BDP’li bölge belediye başkanları kurulan çadırlarda eylemde olan Barış Anneleri ile bir araya geldi. İHD, MEYA-DER, DYG, Sarmaşık Derneği, TUHAD-FED, il, ilçe ve mahalle meclisleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü de canlı kalkan çadırındaki yerini aldı.

Çadırların kurulduğu alanda, “Bijî Serok Apo”, “PKK halktır halk burada”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Katil Erdoğan” sloganları yükselirken, eylemin mesajları çadırlara asılan pankart ve posterlerle verildi. Çadırlara, “Katil Erdoğan hesap verecek”, “Önder Apo ve gerillanın etrafında kenetlenelim, topyekun direnişi yükseltelim”, “Siz öldürdükçe biz çoğalıyoruz”, “Kürdistan şehitleri ölümsüzdür”, “Şehit Beritan, Botan gençliğinin kalbindedir” ve üzerinde Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Bülent Ecevit gibi eski başbakanların fotoğraflarının yer aldığı ve üzerinde “Bıçağınız çocukları katletti, katletmeye devam ediyor, Kürtler özgürlüğe yürüyor” pankartları asıldı.

Aynı çadırlara büyük boyutlarda KCK bayrakları asılırken, PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK’nin öncü kadrolarından Zeynep Kınacı (Zilan) ile Gülnaz Karataş’ın (Beritan) posterleri asıldı.

Alana gelişler hala devam ederken, geçtiğimiz gün Federal Kürdistan Bölgesi’ne giden DÖKH’lü kadınların Habur Sınır Kapısı’ndan girişi yapacağı ve temaslarına ilişkin kapıda açıklama yapacağı öğrenildi.

ANF NEWS AGENCY

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*