Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onbinler bir kez daha özgür Newroz alanlarında

Onbinler bir kez daha özgür Newroz alanlarında

Kürt halkı 20 Mart’taki kutlamaların ardından bugün de 71 merkezde Newroz ve saldırıları protesto için alanlara çıkıyor. Siirt, Mardin, Dersim, Şırnak, Kızıltepe, Antep, Urfa, Adana, Hakkari, Doğubayazıt, Ardahan, Varto, Ağrı, Erciş, Gürpınar, Muş, Şemdinli’de on binler Newroz alanlarına akmaya başladı.

ANF’den derlediğimiz Newroz haberlerini yayınlıyoruz:

18 Mart günü Diyarbakır’da yüzbinlerce kişi polis barikatlarını aşarak Newroz’u kutladı. Aynı gün İstanbul’un çok sayıda ilçesi Newroz olaylarına sahne oldu. Polis bir BDP yöneticisini katlederken, en az 135 kişiyi gözaltına aldı.

20 Mart günü 30’u aşkın merkezde halk yasakları dinlemeyerek alanlara çıktı. Polisin saldırıları sonucu Kürdistan adeta savaş alanına döndü. Batman’da DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk polisin saldırısında yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Mersin’de milletvekili Ertuğrul Kürkçü polisin şiddetine maruz kaldı. Yüzlerce kişinin yaralandığı Salı günkü olaylarda, 400’e yakın kişi gözaltına alındı.

Bugün de halk hem Newroz’u kutlamak hem de saldırıları protesto etmek için yeniden alanlara indi.

*Siirt’te Eruh yolu üzerinde bulunan Newroz Alanı’nda binlerce kişi toplanmaya başladı.

*Mardin’de Karayolları yanındaki boş alanda gerçekleştirilen Newroz mitingine katılmak için halk sabah saatlerinden itibaren toplandı. Kitle polis tarafından kurulan 2 arama noktasından aranarak alana geliyor.

*Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda organize edilen Newroz mitingi için alan farklı renklerle donatıldı. Kutlama için Dersimliler sokağa çıkmaya başladı.

*Şırnak’ta sabah saatlerinden itibaren dört koldan Newroz bayramının kutlanacağı Cumhuriyet meydanına doğru yürüyen Şırnak halkı rengarenk kıyafetleriyle dikkat çekti. Arama noktalarında bebeklerin dahi üzerinin aranması dikkat çekerken, buna halk tepki gösterdi. Kadın polisler halkın tepkisi karşısında, “Biz de emir kuluyuz. Emirlere göre hareket ediyoruz” diye cevap verdiği görüldü.

* Antep’te sabahın erken saatlerinden itibaren arabalarla Newroz bayramının kutlanacağı İstasyon Meydanı’na gelen yüzlerce kişi yöresel kıyafetleriyle rengarenk görüntüler oluşturdu. “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı alanda halk davul zurna eşliğinde halaylar çekiyor. Antep’teki programa BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana katılacak.

*Urfa’da Haleplibahçe’de kutlanacak Newroz için binler alana gelmeye başladı. Alanın etrafından olağanüstü önlemler alınırken, alana girenler tek tek aranıyor. Sarı kırmızı yeşil renkli puşi, eşarp ve takılara el konularak poşetlere bırakıldı. Bu duruma tepki gösteren kadınlar alan dışına çıkarıldı. Söz konusu renklerin yasak olduğunun belirtilmesi ve el konulması dikkat çekti. Henüz 2-3 yaşındaki çocukların da üzerleri aranıyor. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP eski Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve BDP’li il ve ilçe yöneticileri halkı selamlayarak konuşma yapacak.

*Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde Otogar Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz kutlaması binlerce kişi toplanmaya başladı. Alanın girişinde kurulan 3 arama noktasında yurttaşlar tek tek aranarak alana giriyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk de kutlamaya katılacak.

*Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Dağlıoğlu Mahallesi Karasu Kavşağı’nda düzenlenen Newroz mitingine için de binler toplandı. Yoğunluklu olarak kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı Newroz’da PKK bayrakları ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri taşınıyor. Adana HDK bileşenlerinden sivil toplum örgütleri, sendikalar ve meslek odalarının temsilcilerinin de katıldığı mitinge BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katılacak.

*Hakkari’de sabah saatlerinden itibaren kiras-fistan ile şal û şepik giyen yurttaşlar belediye önüne akın etti. BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, Hakkari Belediye Başkanı Fadil Bedirhanoğlu ile İtalyan ve Almanya’dan gelen gözlemci gruplar da alana geldi. Alanda üzerinde, “Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı” talepleri içiren dev pankart asıldı. Alanda 4 talep içiren imza kampanyası açıldı.

*Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde Newroz kutlaması stadyumun yan tarafından bulunan boş alanda kutlanmaya başlandı. Alanda polislerin yanı sıra tertip komitesinin görevlendirdiği görevliler de arama yaptıktan sonra kitle alana alıyor. BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ile Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre’nin de katıldığı kutlama halen başlamazken, alana kitlenin akışı sürüyor.

*Muş’ta Newroz İstasyon Meydanı’nda kutlanıyor. Sabah saatlerinde alanın girişinde iki arama noktası kuruldu. Ve alana girmek isteyenler aranarak alana alındı. Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Evrim Demir’ın posterleri açıldı. Alana binlerin akışı sürüyor.

*Erciş’te eski Sanayi yolundaki kutlamaya halk akın ediyor. Kutlamada yöresel elbiseler giyen kadınlar ön saflarda yer aldı. Saat 10.00’da kutlama yapılması planlanmasına rağmen kitlenin erken akın etmesinden dolayı kutlama iki saat erken başladı.

*Van’ın Gürpınar İlçesi’nde hükümet Konağı önünde yapılan kutlama başladı. Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar’ın katıldığı kutlamada Newroz’u kutlayan pankartlar dalgalandı. Saygı duruşu ile başlayan kutlama sonrası Newroz ateşe yakıldı. Kutlama Kürtçe parçalar eşliğinde çekilen halaylarla sürüyor.

*BDP Ağrı İl binası önünden Newroz alanına yürümek isteyen kitleye polis izin vermedi. Polis engeline takılan kitle yürümekte direnince, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy Newroz alanına kadar yürüyeceklerini söyledi. Bunun üzerine kitle ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Gerginlikte polis Aksoy ve kitlenin üzerine tazyikli su ve gaz bombası attı. Daha sonra tekrar bir araya gelen kitle Newroz’un kutlanacağı eski Saman Pazarı’na doğru yürüyüşe geçerken, BDP Milletvekili Aksoy ise kitleye müdahale etmek isteyen TOMA aracının önüne geçerek izin vermedi. Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri Aksoy’u darp etti. Aksoy, darp edilerek yoldan çıkarılmasının ardından TOMA aracı yürüyüşe geçen kitleye tekrar müdahale etti. Gerginlik sürüyor. Tüm engellemelere rağmen kitle Newroz kutlamasının yapılacağı eski Saman Pazarı’na ulaştı.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde de belediye binası önünde kutlanacak Newroz için binlerce kişi alana akmaya başladı. Alana giren kitle polis tarafından kimlik ve üst araması yapılarak içeri alındı. Kadınların ulusal kıyafetleri ile katıldığı Newroz alanı renk cümbüşüne döndü.

*Ardahan İl binası önünde toplanan yüzlerce kişi kutlamanın yapılacağı alana kadar ‘Bijî Serok Apo”, “Bijî Newroz”, “PKK halktır, halk burada” sloganları ile yürüdü. Ardahan Otogarı’nın bulunduğu Newroz alanına kadar yürüyen kitle burada üst aramasından geçirilerek alana alındı.

*Muş’un Varto İlçesi’nde Kültür Merkezi önünde kutlanan Newroz’a 10 bin kişi katıldı. BDP İl binası önünde aralarında BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın da bulunduğu kalabalık bir grup Newroz alanına kadar PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak yürüdü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*