Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ölüm mangası AEGİS defol!

Ölüm mangası AEGİS defol!

İngiliz özel askeri şirketi AEGİS’in başkanlığını yapmakta olan Tim Spicer, ABD ordusunda birçok savaşa katılmış, bu savaşlarda edindiği “öldürme deneyimlerini” kurduğu paralı askeri şirketler vasıtasıyla Somali, Irak, Afganistan vb. ülkelerde sergiliyor, iç savaşların yaşandığı bölgelere silah ticareti de dahil olmak üzere her türlü kirli işte “deneyimlerini” geliştirmeye devam ediyor.

İsviçre kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan bu paralı askeri şirket, İsviçre devleti ve politikacıları tarafından görmezden geliniyor. Elbette bu görmezden gelme tutumunun kaynağında özel kapitalist çıkarların yattığı da biliniyor. İsviçre burjuvazisi ve devletinin bu paralı askeri şirketlere büyük miktarlarda silah satışı yaptığı biliniyor. Tarafsız olduğu iddiasındaki bu küçük ülke silah ticaretinden azımsanmayacak karlar elde ediyor. Bizler de emperyalist kapitalist güçlere karşı hız kesmeden eylemlerimizi devam ettiriyoruz.

Ağustos başında İngiliz özel askeri şirket AEGİS’in İsviçre/Basel’e taşınmasının ardından 23 Ağustos tarihinde Türkiyeli ve İsviçreli devrimci kurumlarca kamuoyu yaratmak ve kitleleri harekete geçirmek için bir protesto yürüyüşü düzenlemişti. Aradan geçen zaman diliminde bir dizi kuruma ve işçi ve emekçilere çağrı yapılarak ikinci bir eylem düzenlendi. Devrimci Proletarya’nın da örgütleyicisi olduğu eyleme 40-50 kişilik bir katılım sağlandı.

Özel askeri şirket AEGİS önünde toplanan kitle burada ortak hazırlanan pankart olan “Todesschwadronen AEGİS Raus!” “Ölüm Mangası AEGİS Defol!”’u Açtı. Daha sonra “Bündnis gegen imperialistischen Krieg-Emperyalist savaşa karşı birlik” adıyla bir araya gelen devrimci kurumlar Revolutionäres Proletariat-Devrimci Proletarya, Revolutionärer Aufbau Basel-Devrimci İnşa Basel ve TKİP tarafından hazırlanan ortak metnin okunmasına geçildi. Metinde şu vurgular yapıldı: “Batılı emperyalist devletler petrol, doğalgaz ve maden yatakları zenginliklerine sahip olan ülkeleri ekonomik bağımlılık yoluyla kontrol etmeye çalışıyor, bunu başaramadığında çeşitli bahaneler üreterek, savaş ve işgallere başvurarak egemenliğini kurma yoluna gidiyor. Günümüzde “özel askeri şirketler” emperyalist savaşların vazgeçilmez unsurları durumuna geldiler ve bu paralı katiller birçok bölgede NATO’nun yedek savaş gücü olarak kullanılmaktadır. Düzenli orduların riskli bulduğu ve çoğunlukla da kirli savaşın yükünü kaldıramadığından özel paralı şirketler devreye sokuluyor. Irak’ta çekilmekten söz eden ABD buradaki yetkilerini paralı askeri şirketlere devretmenin rahatlığı içerisindedir. Savaş tesadüf değil tersine kapitalizmin özüdür.” Açıklamadan sonra Tramvay duraklarına, kitlenin yoğun olduğu alana yüründü. Burada megafonla bir kez daha kitleye seslenildi.

Eylemde sık sık “Katil AEGİS defol! Silah ticaretine son! “, “Paralı askerlik yasaklansın!”, “Emperyalist savaşa son!”, “Enternasyonal dayanışmayı yükselt!” sloganları atıldı ve bir sonraki yürüyüşte buluşmak üzere eylemci kitle dağıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*