Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ölen ölür, kalan karlar bizimdir!

Ölen ölür, kalan karlar bizimdir!

BTS, TMMOB Makine ve İnşaat Mühendisleri odaları, 2004 yılında yaşanan hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili davanın düşürülmesini düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto ettiler. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Zeki Arslan’ın okuduğu basın açıklamasında, 41 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı kazanın gerçek nedeni ve sorumlusunun, bilime ve tekniğe değer vermeyen AKP hükümeti olduğu vurgulandı:

“İktidar mevcut hattı teknik ve bilimsel açıdan gerektiği gibi incelemeden hız arttırımına giderek, kazanın gerçekleşmesine neden olmuştur. İktidar yarattığı birçok sorunda olduğu gibi bunca can kaybının olduğu bir davada da sanık sandalyesine dahi oturtulmamıştır. Birkaç çalışanın yargılamasından ibaret olan dava hukuk açısından da son dönem örnekleri görülen garabetlerarasında sayılmaktadır… TCDD’nin bakım birimleri ve etkinlikleri azaltıldı, mühendislik kriterleri ile işletme anlayışından, ticari kriterlerle işletme anlayışına geçildi. 2004 yılında hat özel işletmeci şirketlere pazarlama hedefiyle hızlandırıldı… İktidarın, yabancı sermayelerin istemleri doğrultusunda Ulaşım Hizmetini kamusal niteliğinden uzaklaştırıp, ticari bir etkinliğe dönüştürmesinin acı sonucu böyle yaşanmıştır. Sözde uzman Amerikan şirketinin hazırladığı TCDD’nin yeniden yapılandırılmasına yönelik raporu ile TCDD’nin ana ilkesi, ‘Ölen ölür kalan kâr bizimdir’ sloganıyla ifade edilebilir hale gelmiştir.”

Makine Mühendisleri Odası Dava Bilirkişisi Levent Serhan ise, “Bu kaza, bu haliyle tasarlanmış bir kazadır, tasarlanmış bir cinayettir. Dava sürecinde ortaya çıkan her delil, her ihmal bu insanların bile bile öldürüldüğünü ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*