Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Okyanus’un faili devlet, faili normal

Okyanus’un faili devlet, faili normal

İzmir’de dün 17 yaşındaki trans erkek Okyanus’un, maruz kaldığı ayrımcılık, ötekileştirme ve baskılara dayanamayarak intihar etmesinin ardından, T-Kulüp Trans Erkek Kültür Üretim Platformu ve Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “02 Temmuz 2014 öğle saatlerinde, Okyanus Efe Özyavuz adlı bir trans erkek hayatına son verdi. 17 yaşında başarılı bir sporcu olan Okyanus, sosyal medya hesabında intiharının ardındaki sebebe işaret ediyordu: Ne boka yaradı normal olmak?” ifadeleri yer aldı.

KENDİNİZ OLABİLMEK İÇİN DEĞİŞİN

Açıklamada, Okyanus’un neden öldüğüne dair şunlar belirtildi: “Gözünüzü kapatın ve hayal edin… Sabah, kendinizi ait hissettiğiniz cinsiyete uymayan bir bedenle uyandığınızı hayal edin. Bir kıyafet gibi parçalayıp atamadığınızı, o tenle, o tene bakıp size ona göre davranan insanların gözleriyle, sözleriyle, tacizkâr öğütleriyle boğulduğunuzu hayal edin! Kimsenin gerçekten kim olduğunuzu görmediğini, anlamadığını hayal edin… Herkesin sizi o ten size uymuyor diye ittiğini, yadırgadığını, gittikçe içinize gömüldüğünüzü hayal edin! Dayanamıyor musunuz? Değişin? Sonsuza kadar kendinize yalan söylemek veya dünyayı karşınıza almak arasında seçim yapın. Her şeye karşı gelip, ‘anormal’ olarak fişlenmeye boyun eğip kendiniz olabilmek için değişin… Yine de ömrünüzce ‘normal’ kabul edilmemeye katlanmayı hayal edin…”

Açıklamada, Okyanus’un ölümünde sorumluluğu olanlar için ise “Okyanus’u siz öldürdünüz, gazeteci, anne, baba, öğretmen, ağabey, abla, sevgili olan siz! Koşulsuz sevmeyi bilmeyen siz, her gün bize kafamıza vurduğunuz ‘normal’ – ‘anormal’ ikiliğiyle bizde temiz bir parçayı öldürmektesiniz” ifadeleri yer aldı.

BİTMEYECEĞİZ

LGBTİ bireyler, “Yine de var olmaya devam ettiğimizde veya temel insan haklarımız için itiraz ettiğimizde her tür şiddetle, ölümle ve/veya intiharla bizi sınıyor, yok etmeye çalışıyorsunuz. Bitmeyeceğiz” dedi ve ekledi: “Alışın, varız, buradayız, gitmiyoruz!”

FAİLİ DEVLET

Açıklamada, şöyle denildi: “Yeni Nefret Suçları Yasası’na LGBTİ’lerle ilgili maddeler eklemeyerek; devletin, şiddet tehlikesi altındayken bile bizleri görmezden gelmesi; bu ülkede trans bireylerin yaşam hakkına kastedildiği anlamına gelmektedir. Devletin; polisi, öğretmeni, doktoru, kanunu, yönetmeliği vasıtasıyla yol açtığı, yaşadığımız her türlü ayrımcılığın gerçekleşmesinde pay sahibi olması; barınma, eğitim, istihdam gibi temel haklarımıza sık sık sırf cinsiyet kimliğimiz nedeniyle erişmemizin engellenmesi; bu cinayetlerin ve intiharların zeminini oluşturan nedenlerden sadece bir kaçıdır. Duyuruyoruz: Faili devlet, faili toplum, faili ‘normal!'”

KIZ ARKADAŞI İNTİHARIN SEBEBİNİ ANLATTI

Okyanus Efe Özyavuz’un kız arkadaşı İpek, Okyanus’u intihara sürükleyen baskıları anlattı. İpek’in, kaosGL.com’daki yazısında, şunlar belirtildi: “Kendini astığı gün sabahtan buluştuk Okyanus’la. Kafasının sol üst kısmında kızarıklık, sol elinde başparmağının kenar kısmında 3 tane kesik vardı. ‘Bana olanları anlatacak mısın?’ dedim, ‘anlatacağım’ dedi. ‘Dün babam, annem, kardeşim beni sizin oradan arabayla aldıktan sonra üstüme gelmeye başladılar, çok üstüme geldiler. Sonra halamlara gittik orada tüm sülale üstüme gelmeye başladı. Hiçbiri beni sevmiyor. Babam ne dedi biliyor musun, ‘as kendini de hepimiz kurtulalım artık’ dedi ve beni dün gece o kadar çok zorladılar ki şu an nasıl buradayım hâlâ bilmiyorum’ diye başladı anlatmaya. Sonra ‘ben gitsem gelir misin benimle?’ diye sordu. ‘Gelemem’ dedim. Sonra en fazla 10 dakika daha konuştuk. ‘Ben eve gideceğim’ dedi, ‘tamam’ dedim. Doğru düzgün sarılmadı bile. ‘Düzgün sarılamadan gidemezsin’ dedim. Ben sarıldım, o yine aynı sarıldı. Öptüm. Gitti… LGBT bireylerine bu kadar baskı onları intihara sürüklüyor fark edin artık! Öldüğünde cebinde ona hazırlayacağım slaytta yazacaklarımı yazdığım iki tane kağıt vardı. ‘Telefonu aldılar ama bunu öldürseler vermem’ demişti sabah. Ne acı ki ben sevdiğim insanın cenazesine bile gidemiyorum.”

OKYANUS İÇİN EŞZAMANLI EYLEMLER

Okyanus için bugün saat 19.00’da Ankara Yüksel Caddesi, İstanbul Galatasaray Lisesi önü ve İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde eşzamanlı basın açıklamaları yapılacak.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*