Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Okullar yıllarca atanmayı bekleyen öğretmenlere tabut oldu

Okullar yıllarca atanmayı bekleyen öğretmenlere tabut oldu

Van depreminde 63 öğretmenin yaşamını yitirdiği açıklandı. İnsanlığın depremin şifresini çoktan çözdüğü, ama kapitalist afeti hala yok edemediği 21. yüzyılda, enkaz altında kalan öğretmenlerin çoğunluğu 20 ila 30 yaşlarındaydı.

Yıllarca okudular. Ardından atama beklediler. Bir kısmı son ağustos atamasında sonanda kadrolu olmuş ve sevinç içinde Erciş’e gitmişti. Bir kısmı hâlâ sözleşmeli, bazıları asker öğretmendi. Bir kısmı, sevdiğiyle aynı şehirde olabilmek uğruna apar topar evlenmiş, tayinini Erciş’e çıkarmıştı. Kimi eşini, 10 aylık bebeğini memlekette bırakıp, üç-beş arkadaş ev tutarak çalışmaya başlamıştı. Hepsi çok gençti.

Son sözü: Anneciğim…

23 Ekim günü Van’da meydana gelen 7.2’lik deprem, Milli Eğitim Bakanlığı camiasını yasa boğdu. Depremin en ağır hasar verdiği Van’ın Erciş ilçesinde, resmi olmayan rakamlara göre 48 öğretmen öldü. 10 öğretmen yaralı. 40’a yakın öğretmen kayıp. Kayıp öğretmenlerin, Erciş’teki öğretmenlerin neredeyse tek sosyal mekanı olan Buse Kafetarya’nın enkazından sağ çıkmaları umut edilirken enkazlardan çıkarılanlar birer birer toprağa verildi.

Van Erciş, 23 yaşındaki Bilgisayar Öğretmeni Alparslan Altuntaş’ın ilk görev yeriydi. 1.5 ay önce sevinçle geldiği Erciş’te evinde ölen Alparslan öğretmen, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü’nden yeni mezun olmuştu.

30 yaşındaki Ümit Erdal ile Güldane Köse Erdal, haziranda nikah kıydı. Güldane öğretmen eş durumuyla Sivas’tan Erciş’e tayin oldu. Ev tutup 3 Kasım’daki düğün için gün sayarken öldüler. Ümit Erdal’ın cenazesi Aydın’a, Güldane öğretmenin cenazesi ise Adana’ya yollandı, üzerinde giyemediği gelinliği serilerek. Otomobilin üzerine çöken enkazın atında kalan sınıf öğretmeni 22 yaşındaki Zehra Kaya Şelale, 3 ay önce üniversiteden sınıf arkadaşı Mehmet Şelale ile nikah kıyıp aynı okula atanmıştı. Erciş, Zehra öğretmenin ilk görev yeriydi…

27 yaşındaki sınıf öğretmeni Sema Ertürk annesiyle telefonda konuşurken öldü. Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi mezun olduğundan beri 3 yıldır atama bekleyen Aydınlı Sema öğretmenin son sözü “Anneciğim” oldu. Manisalı 26 yaşındaki Özgür Subaşıay ile İzmirli eşi 25 yaşındaki Emel Subaşıay temmuzda evlenmişti. Oturdukları apartmanın 5’inci katında depreme yakalanan genç çiftin cesetleri göçüğün altından çıkartıldı. 23 yaşındaki öğretmen Halime Kozalak, Ağustos’ta atanmıştı. Yeni atandığı için kaldığı 7 katlı öğrenci yurdu mezarı oldu.

‘Kanser olacağım’ diyordu

34 yaşındaki Öznur Kahraman, 2 ay önce de Van’a atanmış, eşini ve biri 10 aylık 2 çocuğunu Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bırakarak Erciş’e gelmişti. Hasretinden “kanser olabileceğini” söylüyordu…

Hikayeleri yürek dağlayan öğretmen Esra Lap, eşi polis memuru Süleyman ve 2 aylık oğulları Sami Yiğit ise dün Amasya’da toprağa verildi. Afyon depreminde anne babasını kaybeden Melike öğretmen de Alanya’da sonsuzluğa uğurlandı…

Radikal

Hürriyet Gazetesi tarafından ulaşılabilen öğretmenler ile ilgili bilgiler şöyle;

* Öğretmen Esra Lap, eşi polis Süleyman Lap ve 2 aylık oğulları Sami Yiğit Lap Amasya’da toprağa verildi. 3 kişilik aile, içinde bulundukları kafeteryanın yıkılması sonucu öldü.

* Edebiyat öğretmeni Tuğba Özbek (24), öğretmen arkadaşlarıyla kafeteryada bulunduğu sırada depreme yakalandı. İzmir’de son yolculuğuna uğurlandı.

* Van merkeze bağlı Çakırbey Köyü’nde asker öğretmen olarak görev yapan Muhammet Yurtoğlu’nun (24) enkaz altındaki cesedine ulaşıldı. Karabük’te toprağa verilecek.

* Muş’un Malazgirt ilçesinde görev yapan öğretmen Ebru Naim’in (26) 2 yaşındaki oğlu Ahmet ve polis eşi Oğuzhan Naim’le arkadaşının daveti üzerine depremin olduğu gün Erciş’e gitmişti. Oğlu ve eşi depremden yaralı kurtuldu.

* Van’ın Muradiye İlçesi’nde sosyal bilgiler öğretmeni Ayhan Yıldırım (26), asker öğretmen olarak Erciş’e atandı. Yıldırım, deprem sırasında 2 öğrenciye evinde gönüllü olarak ders veriyordu. Öğrencilerinden biri de öğretmeniyle aynı kaderi paylaştı.

* Öğretmen Halime Kozalak (23) Hatay’ın Kumlu İlçesi Uzunkavak Köyü’nde toprağa verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ağustos atamasında Erciş’te göreve başlamıştı. 7 katlı öğrenci yurdunun enkazı altında kalarak hayatını kaybetti.

* Bu yıl kadrolu olarak ataması yapılan sınıf öğretmeni Mustafa Özden (26) Kurban Bayramı’ndan sonra nişanlanacaktı.

* Van’daki depremde öğretmen çift Oktay (26) ve Emel (25) enkaz altında can verdi. Oktay Türkoğlu Amasya’da, eşi Emel Çiler Türkoğlu Konya’da toprağa verildi. Genç çift Van’da zihinsel engelliler öğretmeni olarak bir yıldır görev yapıyordu.

* Öznur Kahraman (34) 4 yıl özel bir rehabilitasyon merkezinde sözleşmeli öğretmenlik yapmış, 2 ay önce de Van’a atandığı için evini, eşini ve 2 çocuğunu Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bırakmıştı. 12 yıllık evli olan Kahraman’ın 11 yaşında İrem ve 10 aylık Ecem adlı kız çocukları vardı.

* Hacer Özgür, 52 gün önce Erciş İlçesi Kırkdeğirmen Köyü’nde sınıf öğretmeni olarak göreve başlamıştı. Deprem günü seminer için gittiği Erciş’te bulunduğu salonun yıkılması sonucu hayatını kaybetti.

* Öğretmen Nesrin Yiğit (25) ile eşi Mustafa (27) ve oğlu Furkan Yiğit (4), memleketleri Samsun’da toprağa verildi. 5 yıllık evli Yiğit çifti yaklaşık 1,5 yıl önce Van’a gitmişti.

* Depremde hayatını kaybeden 23 yaşındaki öğretmen Nigar Gençel, Tokat’ta toprağa verildi. Genç öğretmenin tabutuna duvak konulduğu görüldü.

* Eş durumundan tayin olduğu Erciş İlçesi’nde depremde beden eğitimi öğretmeni eşi ile birlikte yaşamını yitiren sınıf öğretmeni Güldane Erdal (28), memleketi Adana’da toprağa verildi.

* Mehmet Gökhan Ay, deprem felaketinin yaşandığı Erciş’te asker öğretmen olarak vatani görevini yapıyordu. Geçen yıl öğretmenlik mesleğine başlayan Ay, Sivas’ın İmranlı İlçesi’nde toprağa verildi.

* Öğretmen Mustafa Akgün, memleketi Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’nde defnedildi. Cenaze töreninde, hac ibadetini yarıda keserek memleketine gelen baba Mehmet Akgün de katıldı.

* Erciş’te öğretmenlik yaparken depremde yaşamını yitiren İrfan Ataseven (25), Karaman’ın Göktepe Beldesi’nde toprağa verildi. Annesi İsmahan (44), babası Abdullah (47) ve kız kardeşleri Emine ile Fadime Ataseven, genç öğretmenin ardından gözyaşı döktü.

* 31 yaşındaki öğretmen Ümit Kaplan, nişanlıydı, evlilik hazırlığı yapıyordu. Deprem onu da diğer meslektaşları gibi Van’daki depremde yakaladı. Bolu’daki cenaze töreninde Kaplan’ın ailesi, nişanlısı ve yakınları sinir krizi geçirdi.

* Hasan Akbulut, 2 ay önce İngilizce öğretmeni olarak ilk görev yeri olan Erciş’e atanmıştı. Erciş’te yıkılan bir binanın altında kalarak hayatını kaybeden Akbulut, Çorum’da toprağa verildi.

* Öğretmenlerin kaldığı lojmanın depremde yıkılması sonucu ölen öğretmen Alime Paşa, Manisa’nın Gördes İlçesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.

* Üniversiteden geçen yıl mezun olmuştu 24 yaşındaki Onur Ateş. Kadrolu öğretmen olarak Erciş7e atanmıştı. Pazar günü Erciş’te yıkılan binada öğretmen arkadaşı Ramazan Özkan’la enkaz altında kaldı. Arkadaşı kurtuldu ancak o Samsun’da toprağa verildi.

* Erciş’te matematik öğretmeni olarak görev yaparken depreme yakalanan ve yemek yedikleri kafeteryada hayatını kaybeden Hanifi Yaldız (29), baba ocağı Malatya’nın Darende İlçesi’nde gözyaşları arasında, 2 yıl önce vefat eden babasının yanında toprağa verildi.

* 23 yaşındaki öğretmen Alpaslan Altuntaş, Aydın’ın İncirliova İlçesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.

* Henüz 40 günlük öğretmendi Melike Atman. ilk maaşını enkaz altında kalarak hayatını kaybettiği Erciş’teki ekonomik durumu iyi olmayan kişilere dağıtmıştı. 24 yaşındaki Melike Atman, akrabalarının kalması yönünde çok ısrar ettikleri Alanya’da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

egitimemekcileridernegi.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*