Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Öğretmenlere performans sistemi dayatmasında yeni manevralar

Öğretmenlere performans sistemi dayatmasında yeni manevralar

Öğretmenlikte “yetkili sendika” Eğitim Bir-Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarıyla yaptığı aylık KİK (Kamu İstişare Kurumu) toplantısında, “Öğretmen Strateji Belgesi, eğitimin paydaşlarıyla istişare edilerek revize edilmelidir” tarzında tavsiye kararı çıktı.

Bu tavsiye kararı, 413 bin öğretmeni kapsayan pilot uygulaması başlatılan ve önümüzdeki yıl 1 milyon öğretmeni kapsamayı hedefleyen, öğretmenlere performans sistemi iptal edildi veya geri adım atıldı, diye duyuruldu.

Oysa KİK’in “tavsiye”lerini Bakanlık alt kurumlarından Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’ne iletip “değerlendirilmesini isteme” dışında bir hükmü yok. Kaldı ki Eğitim Bir-Sen veya KİK’in “tavsiyesi” de Öğretmen Strateji Belgesi/zorunlu performans sisteminin iptal edilmesi değil, “istişare” ve “revize” edilmesinden ibaret.

Bu durum, performans ve rehberlik yönetmeliklerine karşı tabandan mücadeleyi engellemek için, yukarıdan icazete dayalı bir tepkileri oyalama, yatıştırma ve beklenti yaratma manevrasıdır.

Burjuva faşist iktidarın, kıdem tazminatı, zonguldak TTK’nın özelleştirilmesi, öğretmenlere performans dayatması gibi “Ulusal İstihdam stratejisi” saldırganlığını, şok tarzında değil, işçi-emekçi tabanında yaşadığı sıkışmayı ve ortaya çıkabilecek daha büyük tepki ve direnişleri gözeterek, biraz sürece yayarak, tepkileri yumuşatarak kademe kademe uygulaması sözkonusudur. Kaldı ki Ulusal İstihdam Stratejisinin ve Öğretmen Strateji Belgesinin pek çok uygulaması, zaten parça parça ve fiilen uygulanmaktadır.

Bu yüzden öğretmenlerin uyanıklığı elden bırakmadan, performans, rehberlik, sözleşmelilik, KHK’lar bütünlüğünde ve eğitimde tekelci oligarşik burjuva faşist hakimiyete karşı mücadeleyi geliştirmesi kritik önemde.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*