Anasayfa » GENÇLİK » Öğretmenler bakandan “eğitim” almayacak!

Öğretmenler bakandan “eğitim” almayacak!

Eğitimin kapitalizmin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılması öngören 4+4+4 yasası sonucunda eğitim alanında uygulamaya dönük adımlar atılmaya başlandı.
İlk aşamada okullardaki fiziki şartların yasayaa uygun hale getirilmesi gerekiyordu ve bu kapsamda bazı okullar İmam Hatip’e dönüştürüldü. Bazı okullar ilkokul olarak kalırken, bazıları da ortaokula dönüştürüldü. Daha bu ilk adımlarda bile birçok öğrenci, öğretmen ve veli mağdur oldu ve bazı yerlerde eylemli tepkilerini dile getirdiler.

Yasa Eylül ayı itibariyle okullarda uygulanmaya başlayacak. Bu kapsamda okul idarecileri ve öğretmenler bir dizi hizmet içi eğitimden geçiriliyor ve geçirilecek. Müdür ve müdür yardımcılarına iki haftadır eğitim uygulanıyor. Öğretmenler de Haziran ayında üç hafta, Eylül ayında iki hafta olmak üzere hizmet içi eğitime tabi tutulacaklar.

Hizmet içi eğitimin bazı bölümleri telekonferans yolu ile yapılıyor. Öğretmenler belli merkezlere toplanarak eğitim alıyorlar. Eğitimin ilk dersini Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in konuşması oluşturuyor. Yarın saat 09:00 ile 10:00 arasında Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere hitap edecek.

Eğitim-Sen üyeleri yarın Bakanın konuşmasını dinlemeyerek protesto edecekler. Bakan konuşmaya başladığında salonda Bakan’ı teşhir konuşmaları yapılacak ve salon terkedilecek. Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada “Bakan Dinçer’i dinlemeyecek, eğitim emekçilerini, mesleğimizi, emeğimizi aşağılayan Bakan’ın sözlerine ortak olmayacağız” denildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*