Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Öğretmen eylemlerinden notlar

Öğretmen eylemlerinden notlar

23 Kasım günü Eğitim Sen üyesi binlerce eğitim işçisi“Meslek onurumuza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz ve eğitimde yaşanan dayatmalara hayır demek için” Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Hükümetin eğitim işçilerine cevabı gaz ve su sıkmak oldu ve sert bir polis müdahalesiyle karşılaştılar.

Sabah saaatlerinden itibaren Tandogon meydanında toplanan eğitim işçileri kortejler oluşturarak Kızılay’a doğru yürüyüşe geçtiler. Kızılayda eğitim işçilerinin önü polis barikatı ile kesildi. Polis barikatının önünde GMK bulvarını trafiğe kapatan eğitim işçileri sloganlar eşliğinde bir süre beklediler ve barikatın açılmasını talep ettiler.

Eğitim işçilerinin barikata doğru yürümesinin ardından zaten saldıracağını anons eden polisin gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırısı başladı. Yoğun bir gazla ve tazyikli suyla saldıran polis GMK bulvarını ve ara sokakları adeta gaz bulutuna boğdu. Saldırı sonunda yararlananlar ve baygınlık geçirenler oldu.

Saldırının şoku atlatıldıktan sonra tekrar GMK bulvarında toplanılmaya başlandı. Bir süre sonra bulvar eğitim işçileri ve destek verenler tarafından dolduruldu ve daha canlı sloganlar atılmaya başlandı. Sloganlar devam ederken Eğitim Sen yönetim kurulu tarafından yapılan açıklama ile eylemin sonlandırıldığı duyuruldu ve eylem bitirildi.

Eylemden Notlar:

*Eğitim alanındaki saldırıların yoğunlaştığı ancak buna rağmen Eğitim Sen’in eğitim işçileri ile örgütlülük bağının zayıfladığı bir dönemde 5 binden fazla eğitim işçisinin eyleme gelmesi ve alanda olması önemliydi.

*Ankara- İstanbul- İzmir gibi büyükşehirlerden gelen Eğitim Sen şubelerinin kortejleri yok denecek kadar azdı. Bazı İç anadolu ( Çorum-Manisa) illerinden gelen kortejlerin canlı ve kitlesel olması dikkat çekiciydi.Kürt İllerinden gelen eğitim işçileri daha canlı ve daha istekliydiler. Rojava sloganlarında ve dövizlerinde temel gündem maddeleriydi.

*Ataması Yapılmayan Öğretmenler eylemde yerlerini alarak seslerini duyurmak istediler. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu olarak pankart açtılar ve eyleme katıldılar. Ataması Yapılmayan öğretmenlerin eylemi Güvenpark’ta gece boyunca oturma eylemi şeklinde devam etti. Bu günde eylemlerini sürdürecekler.

*Eğitim Sen Ankara 1 Nolu Şube üyesi Aslı Akdemir’in başına gaz bombası isabet etti ve beyin travması geçirdi.Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş’ın isabet eden gaz kapsülü nedeniyle bacağı kırıldı.Eğitim-Sen Kırıkkale Şube BaşkanıYüksel Şahin vücuduna aldığı darbeler nedeniyle yaralandı ve gözünde görme bulanıklığı oluştu.

* Polisin ilk saldırısının ardından eğitim işçilerinin ve destek verenlerin tekrardan YKM önünde toplanmasına ve dağılmamasına rağmen Eğitim Sen yönetimi klasik geriye çekici tutumuyla basın açıklaması yaparak eylemi sonlandırdığını açıkladı. Bu karar eğitim işçileri tarafından tepkiyle karşılandı. Bu rağmen dağılmayan kitleyi dağıtmak için bazı Eğitim Sen yöneticileri ellerinde megafonlarla eylemin bittiğini duyurmaya çalıştılar. Eğitim Sen yöneticilerine bazı eğitim işçileri müdahale etti; “polisin dağıtamadığı kitleyi siz dağıtmaya çalışıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Eylemde

Eğitim Sen tarafından düzenlenen eyleme pankartları ile katılan ataması yapılmayan öğretmenler eylemlerini Ankara’da sürdürüyorlar.

Ataması yapılmayan öğretmenler dün akşam Güvenpark’ta bir araya gelerek bir forum düzenlediler. Forumda ataması yapılamayan öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Forumun ardından dağılmayan öğretmenler gece boyunca Güvenpark’ta nöbet tutma kararı aldılar.

Öğretmenler gece boyunca Ankara’nın soğuğunda halaylar çekerek, battaniyelerine sarınarak seslerinin duyulması için bekleyişlerini sürdürdüler.

Ataması yapılamayn öğretmenlerin gece boyunca destekçileri de vardı. Gençlerbirliği taraftar grubu gece saat 03:00′te destek ziyaretinde bulundu. Ankara halkı yaptığı yemekleri, battaniyelerini, sıcak çaylarını paylaştı.

Ataması Yapılmayan Öğretmenler saat 12:00′de Güvenparkta basın açıklaması yaparak eylemelerini sonlandırdılar.

Ataması yapılmayan öğretmenler ücretli öğretmenlik uygulamasının sonlandırılmasını, KPSS sınavının kaldırılmasını, kadrolu, sınavsız, güvenceli atamalarının yapılmasını talep ediyorlar. Ataması Yapılmayan öğretmenler, Başbakan’ın şubat’ta 10 bin öğretmen alımı yapılacak açıklamasını bir seçim yatırımı olarak değerlendiriyor koşulsuz tüm öğretmenlerin atanmasını istiyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*