Anasayfa » GENÇLİK » Öğretmen “Açlık Grevi” Bahanesiyle İşten Çıkartıldı

Öğretmen “Açlık Grevi” Bahanesiyle İşten Çıkartıldı

İsmet Aktar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde sözleşmeli edebiyat öğretmeni olarak çalışan Pınar Turan bir öğrencisinin açlık grevleri ile ilgili sorusuna verdiği cevap sebebiyle işten çıkartıldı.

İşten çıkarma gerekçesinde Turan şu ifadelerle suçlandı: “açlık grevlerini desteklediği, Türk askeri doğuda köyleri yakıp PKK’nin üstüne attığı, KCK soruşturmalarında birçok masum insanın gözaltına alındığı, Abdullah Öcalan’ın hapis şartlarının insani olmadığı ve öğrencilere siz olsanız dağa çıkmaz mısınız gibi sözler sarf ettiği”…

bianet’e konuşan Turan süreci şöyle anlattı:

“Açlık grevleri döneminde, bir öğrenci ders başlamadan sınıfta ‘Hocam açlık grevleri yapılıyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ diye sordu. Ben de ‘bu duruma üzüldüğümü’, ‘insanların ölmesini istemediğimi’ söyledim. Soru soran öğrenci ise ırkçı söylemlerle karşılık verdi. Ben de Kürtlerin de bu ülkede yaşayan bir halk olduğunu, bu tür ırkçı söylemlerin doğru olmadığını belirterek konuyu kapattım ve derse geçtiğimi söyledim.”

“7 Aralık’ta okula gittiğimde müdüriyete çağrıldım. Okul müdürü bir velinin hakkımda şikayette bulunduğunu, şikayete göre derste açlık grevlerini desteklediğim, KCK soruşturmalarında birçok masum insanın gözaltına alındığını söylediğim yönünde iddialar olduğu, bu iddiaların araştırıldığı, sonucun bana daha sonra iletileceğini söyledi.”

“Bir hafta sonra tekrar müdüriyete çağrıldım. Müdür, olayın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiğini, kendisinin bununla ilgili işlem başlatması gerektiğini söyledi. Müdür ‘yarın istifanızı verirseniz hem bu kurum için hem de sizin için daha iyi olacaktır’ diyerek tüm konuşmaların gelip dayandığı noktanın kendi isteğimle istifa etmem olduğu ifade etti.”

“Derste konuya insani duygularla yaklaşılması gerektiğini söylediğimi belirterek, gerekirse veliyle konuşup konuyu açıklığa kavuşturabileceğimi söyledim. Buna rağmenokul müdürü, ‘Hocam, bu durum çok ciddi, bugün dersiniz kaçta bitiyorsa işinize son verilecektir. Gerekçeyi bugün İlçe Milli Eğitim’e vereceğim, pazartesi de gelip okuldan alırsınız’ diyerek işime son verdi.”

Turan, istifa etmeyi kabul etmemesi üzerine müdür yardımcısının “kendi mesleki kariyeri açısından olayı büyütmemesini” söylediğini ifade etti. Buna itiraz eden Turan işten çıkarma gerekçesini de ancak ısrarları sonucunda iki hafta sonra alabildiğini ifade etti.
Eğitim-Sen’li öğretmenler hedef alınıyor

Turan’ın avukatı Metin İriz, işe iade davası açamamakla beraber okul müdürü hakkında Devlet Memurları Kanunu 25. maddesi” İsnat ve İftiralara karşı koruma kanunu” gereğince şikayette bulunduklarını aktardı.

İriz, bilhassa son dönemde, benzer şikayetlerle Eğitim-Sen’li öğretmenlerin hedef alındığını ifade ettiklerini belirtti:

“Son bir ayda buna benzer dört olaydan haberdar olduk. Eğitim-Sen’li öğretmenlere Kürtlerse PKK ya da KCK üyesi olmak, propaganda yapmak; Kürt değillerse solcu, komünist olmak, derste Darwin ve evrim teorisi anlatmak gibi iddialarla soruşturma açılıyor. Bunun ardında örgütlü bir anlayış olduğunu düşünüyorum.”

Semerkant’a da soruşturma

Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak da benzer bir durumun kendi üyelerinin başına geldiğini anlattı. Uluocak, kadrolu çalışan bir Kürt öğretmen hakkında “derste Amin Maalof’un Semerkant kitabını okuttuğu gerekçesiyle” ALO 147’e şikayet geldiğini söyledi.

Uluocak “Arkadaşımız Kürt olduğu için hemen soruşturmanın arkasına KCK’li olduğu iddiasını da ekliyorlar. Özellikle ALO147 uygulamasıyla bu daha sık uygulanmaya başladı. Asılsız sikayetler hakkında da hiçbir işlem yapılmıyor”dedi. (bianet-Elif AKGÜL)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*