Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Öğrenciye karne de yok!

Öğrenciye karne de yok!

Eğitim Emekçileri Derneği

2009-2010 eğitim öğretim yılı, 1. dönemi 22 Ocak itibari ile geride kaldı. Bir dönem boyunca okul sıralarında, tüm olanaksızlıklara rağmen dirsek çürüten milyonlarca öğrenci karnelerini almak üzere okullarına koştu. Ancak, zaten eğitim hakkından doğru dürüst faydalanamayan milyonlarca emekçi çocuğuna şimi de karne yok.

Bakanlık e-okul sisteminde ortaya çıkan sorun nedeniyle karne işlemlerinin eğitim emekçileri için bir çileye dönüştüğü, öğrencilerin evlerine karnesiz döndüğü gerçeği eğitimde gelinen noktayı “fazla söze gerek yok” açıklığında gözler önüne seriyor.

Bir tarafta zenginlik bir tarafta sefalet gerçeği, eğitimde de; bir tarafta sonsuz bilgi diğer tarafta cehalet biçiminde yaşanmaktadır. Parayı bastıranın özel okullarda ve dershanelerde olağanüstü imkanlarla bilgiye rahatça ulaştığı günümüzde, milyonlarca işçi ve emekçi çocuğunun ulaşabildiği sadece dört duvardan ibaret soğuk ve cansız okullardır.

Bu gerçek, iddia edildiğinin aksine eğitimin herkese eşit ve de parasız olmadığını her defasında göstermektedir. Öyle ya, emekçi çocukları bugün karnelerine dahi ulaşamamışlardır.

Evet, başta da söylediğimiz gibi; fazla söze gerek yok Milyonlarca öğrencimizin “istendik davranışlar geliştirmek” te somutlanan, ruhsuz ve cansız, itaat eden varlıklar haline dönüştürüldüğü, tüm yaratıcılıklarının ve hayat belirtilerinin itina ile yok edildiği bu okulların ne cezaevlerinden ne de askeri birliklerden bir farkı yoktur, sermayenin ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesinden başka da bir anlamı…

Eşitsizlikler üzerine kurulmuş bu sistemde, öğrenciye parasız ve bilimsel bir eğitim yok. Bu sistemde öğretmene iş, öğrenciye de öğretmen yok. Hatta karne bile…

Bir karne döneminde daha ortaya çıkmıştır bu gerçek. Ve bu gerçeği değiştirme zorunluluğumuz da…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*