Anasayfa » BASINDAN » Öğrencileri Prof. Dr. Alankuş İçin Eylemde

Öğrencileri Prof. Dr. Alankuş İçin Eylemde

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları 19 Ağustos 2013 günü İzmir Ticaret Odası önünde İEÜ (İzmir Ekonomi Üniversitesi)  İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un gerekçesiz işten çıkarılması üzerine basın açıklaması yaparak siyah-mor çelenk bıraktılar. Eyleme İzmir Müzisyenler Derneği de müzikleriyle destek verdi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) önünde toplanan öğrenci ve mezunlar  “Menfaat ilişkileri ve mücadelelerinin akademiyi gölgelemesini protesto etmek; özgür ve demokratik bir üniversite isteğini dillendirmek; başta Prof. Dr. Sevda Alankuş olmak üzere, keyfi gerekçelerle sözleşmelerinin yenilenmemesi söz konusu olan tüm öğretim görevlilerine destek vermek ve üniversitelerde yaşanan akademisyen kıyımına tepki göstermek için” toplandıklarını açıkladılar.

Yapılan basın açıklamasında akademide iş güvencesi sorunu şöyle vurgulandı:

“Üniversitelerin birer şirket mantığıyla yönetilmesi ve üniversite çalışanlarının birer şirket elemanı gibi işten çıkarılması kabul edilebilir bir durum değildir. Bilim adına çalışmaların yürütüldüğü bir ortamda iş güvencesizliğinin kol gezmesi ne bir akademisyene, ne bir öğrenciye, ne bir üniversiteye ne de ülkeye fayda sağlar. Uzun süredir vakıf üniversitelerinde devam eden iş güvencesizliğine; neoliberal politikalar doğrultusunda öğrenci ve akademisyenlerden habersiz bir şekilde yürütülen keyfi uygulamalara; sürgün, baskı, mobbing, soruşturma ve birçok hukuksuzluğa karşı Türkiye’nin birçok üniversitesinde mücadele devam etmektedir.”

Basın açıklaması, öğrenci ve mezunların, işine son verilmesi söz konusu olan tüm çalışanlara destek olduklarını açıklamalarıyla birlikte bu yanlış kararlardan ivedilikle geri dönülmesini talep etmeleriyle sonlandı. Protesto boyunca özgür ve demokratik bir üniversite isteği de sık sık tekrarlandı. Açıklamanın ardından İTO’nun önüne siyah çelenk bırakan gruba İzmir Müzisyenler Derneği de müzikleriyle destek verdi.

Ne olmuştu?

İEÜ Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lyndon Way’in sözleşmelerinin yenilenmemesi gündemde. Alankuş bu konudan telefonla haberdar edilmiş ancak resmi bir tebligat yapılmamıştı. İEÜ yönetimi ise internet sitesinden yaptığı açıklamada Alankuş ve Way’in işten çıkarılmasının söz konusu olmadığı belirtilirken, sözleşme süresi dolan öğretim üyeleri ile ilgili değerlendirmenin devam ettiği belirtildi. Konunun duyulması üzerine Alankuş’un öğrencileri, çalışma arkadaşları ve akademi, Alankuş’la dayanışma içinde olduklarını belirtmişti.

Basın açıklamasının metni için tıklayın.

bianet.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*