Anasayfa » DÜNYA » Öğrenci gösterileri büyüyor

Öğrenci gösterileri büyüyor

İspanya’da eğitimde özelleştirme ve harçların artmasına karşı Valancia’da başlayan kitlesel militan öğrenci eylemleri, ülke çapında yayılıyor.

Bugün de Barcelona’da işçi ve işsiz gençlerin de katıldığı 30 bin kişilik bir öğrenci yürüyüşü ve polisle çatışmalar yaşandı. Gösteri, üniversite işçileri ve öğretim üyelerinin ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, eğitimde özelleştirmelerin durdurulması, Valencia’da polisin vahşi saldırısına uğrayan öğrencilerle dayanışma gibi taleplerle başladı. Polis saldırı ve baskıları ile bankalara karşı militan biçimler kazandı.

İspanya’nın artık bir demokrasi olmadığı ve hükümetin faşist olduğu yönünde sloganlar gösterilerde sıkça atılıyor. İspanya’da, tüm AB’de olduğu gibi gerileyen bir burjuva demokrasisi olmakla birlikte, bu tepki, son aylarda öğrencilere karşı artan polis baskısı ve saldırılarına, polisin üniversitelerin içine girmesi ve üniversiteleri adeta kuşatma altında tutmasına karşı artan bir tepki ve öfkeyi yansıtıyor.

Barcelona’daki gösteri, son dönemdeki öğrenci ve kitle eylemlerinde yaygınlaşan “politikacılar ve parlamento bizi temsil etmiyor” şarkılarından çok, parasız nitelikli kamu eğitimi, eğitim işçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleri ile polis baskısı ve bankalara karşı tepkiler öne çıktı.

Banco Popular’ın önüne kadar barışçıl geçen yürüyüş burada bankanın taşlanması ve polisin kitleye tazyikli su, gaz bombaları ve coplarla saldırması üzerine çatışmalara dönüştü. Ara sokaklara çekilen öğrenciler çok sayıda barikat kurup ateşe vererek polise direnmeyi sürdürdü. Yakılan barikatlar, itfaiye araçları tarafından söndürüldü. Gösteri ve çatışmalarda çok sayıda öğrenci ve polis yaralandı.

Barcelona’da aynı gün, metro istasyonlarında, radyo ve televizyon binaları önlerinde ve küresel kapitalistlerin şehrin bir çok noktasında trafiği kilitleyen “Mobil Dünya Kongresi” önünde çok sayıda başka protesto gösterisi de gerçekleşti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*