Anasayfa » GENÇLİK » ÖGD’lilere devlet terörü

ÖGD’lilere devlet terörü

26 Ekim 2011 Çarşamba sabahı saat 7 sularında Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (ÖGD) üyesi beş kişi yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı. “TKP/KIVILCIM örgütüne üye
oldukları ve propagandasını yaptıkları” iddiasıyla göz altına alınan kişilerden 19 Mayıs Üniversitesi‘nde öğrenci olan Samet Kurtdere, Burak Duman ve Ali Kaymaz Samsun’da, aynı üniversiteden mezun olan Peri Çiftçi Hatay Samandağ’da ve Hasan Fehmi Görür İstanbul’da polisin gerçekleştirdiği ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Aynı saatlerde basılan Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği binası da yaklaşık bir buçuk saat boyunca arandı.

Samsun terörle mücadele şubesinde tutulan ve ilk 24 saat boyunca avukatlarıyla görüşmeleri engellenen öğrencilerin 28 Ekim Cuma savcılığa çıkarılacağı öğrenildi.
Yaşanan baskınlar ve gözaltılardan sonra Özgürlükçü Gençlik Dernekleri sekiz şehirde sokağa çıkarak basın açıklamaları düzenledi ve yaşananları protesto etti.İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Denizli, Adana, Mersin, Eskişehir ve Muğla‘da yapılan basın açıklamalarına çok sayıda siyasi parti, devrimci kurumlar, kitle örgütü ve gençlik örgütü destek verdi.
Özgürlükçü Gençlik Dernekleri tarafından yapılan basın açıklamalarında “2006 yılında kurulan Özgürlükçü Gençlik Dernekleri, kurulduğu günden beri öğrenci gençliğin sorunlarıyla ilgilenen, üniversitelere dönük saldırıları teşhir eden bir çizgi izleyen, şu anda 8 ilde dernekleşen ve 16 ilde faaliyet yürüten bir gençlik yapılanmasıdır. Özgürlükçü Gençler olarak yola çıktığımız günden bu yana gençlerin eşitlik, özgürlük, demokrasi ve sosyalizm taleplerinin daha yüksek sesle dile getirilmesi için en ön safta mücadele verdik. Gözaltı terörüyle amaçlanan gençliğin özgürlük çığlığını susturmaktır” denildi.

Yaşanan saldırının toplumsal muhalefetin diğer öznelerine yapılan saldırılardan bağımsız düşünülemeyeceği belirtilirken “Özgürlükçü Gençleri gözaltına alanlar kıdem tazminatına göz koyanlardır, Kürt halkına bombalarla saldıranlardır, Van’daki depremzedelere mağduriyeti reva görenlerdir, harçlara zam yapanlardır, kadın cinayetlerine göz yumanlar, HES’lerle doğayı katledenlerdir. Bir sabah kapımıza dayanıp evlerimizi arayan o pis eller daha önce 21 Eylül 2010’da sosyalistlere yönelik düzenlenen komploda evlerimizi aramıştı. Arkadaşlarımızı gözaltına alanlar Hopa’da Metin Lokumcu’yu katledenler ve bu cinayeti protesto edenleri tutuklayanlardır.” denildi.

Açıklamalarını “Derneğimizin üyesi olan gözaltındaki arkadaşlarımıza yöneltilen”terör örgütü üyeliği” iddiası bütünüyle yalandır ve hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Tümüyle uydurma gerekçelerle yapılan bu saldırıyı püskürtmekte kararlıyız. Bu saldırıyı eşit, parasız, bilimsel anadilde eğitim mücadelesi veren tüm kesimlere yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Tüm dostlarımızı şu ana kadar olduğu gibi, dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz.Kriz, baskı ve savaş koşullarında tahtları sallanan diktatörler gerek ülkemizde gerek dünyanın diğer coğrafyalarında çareyi ezilenlerin haklı sesini yükseltenlere baskı uygulamakta arıyorlar. Bize meydan okurcasına düzenlenen saldırılara yanıtımızı eylem alanlarında, “Vardık, Varız, Varolacağız!” diyerek yanıtlayacağız. Bütün saldırılara direniş mevzilerini güçlendirerek, devrimci dayanışmayı yükselterek, ezilenlerin ve emekçilerin haklı taleplerini bayraklaştırarak yanıt vereceğiz” diyerek noktalayan ÖGD’liler eylemlerini “Özgürlük bayrağı daha daha yukarı!” sloganlarıyla son verdiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*