Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ODTÜ’de rektör ve devlet geri adım atmak zorunda kaldı

ODTÜ’de rektör ve devlet geri adım atmak zorunda kaldı

ODTÜ’de polis zorbalığıyla ruhsatsız inşaat için zorla başlatılan ağaç kesimi, öğrenci, öğretim üyelerinin direnişi, kitle örgütlerinin dayanışmaya gelmesi, rektörlüğe yapılan yürüyüş, direnişin rektörlük önüne taşınması, rektörün istifası istemleri, diğer üniversiteler ve sosyal medyada büyüyen tepkiler sonucu durduruldu.

Rektör Verşan Kök, direnişte yer alan ve sosyal medyada tepki mesajı atan öğretim üyeleri ile görüşmeyi reddetmişti. Büyüyen direniş, eylem ve tepkiler üzerine öğrenci temsilcileri ile görüşmek zorunda kaldı.

Rektörlük ve burjuva-faşist devlet gücü şimdilik geri adım atmak zorunda kaldı. Ağaç kesimi durduruldu.

Ruhsatsız inşaat alanının belediye tarafından mühürleneceği açıklandı.

ODTÜ’de öğrencilerin 55 günlük kavaklık direnişine karşın polis zoruyla ağaçların kesilmeye başlanması, yalnızca ODTÜ’de bir süredir baskı ve yasaklara karşı büyüyen direnişi bastırmaya çalışan rektör Verşan’ın marifeti değil, burjuva faşist devlet iktidarının sembolleşmiş ODTÜ üzerinden toplumsal muhalafete bir “ayar” çekme çabasıydı. Yine geri adım atmak zorunda kaldılar, ODTÜ öğrenci ve öğretim üyelerinden, toplumsal dayanışma ve tepkilerin büyümesinden bir çizik daha yediler.

Öğrenciler polisin çekilmesinden sonra tekrar kavaklığa yürüdüler ve direniş kamplarını kurdular.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*