Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » ODTÜ’de işçiler grevle kazandı

ODTÜ’de işçiler grevle kazandı

ODTÜ’de toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca greve çıkan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler kazanım elde etti. Grev, 11’inci gününde kazanımla sona erdi

odtu-grev-kazanim

Evrensel’in haberine göre ODTÜ’de greve çıkan 277 işçi kazanım elde etti. 277 işçi adına Tez-Koop-İş Sendikası ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için başlayan grev, 11. gününde anlaşmayla bitti

Yapılan görüşmeler sonucu yıpranma payının aylık ücretlere yansıması sonucu işçiler brüt 75 ile 80 TL arasında kazanım elde etti. Ayrıca, iş primi ve sorumluluk (görev) başlıklı iki tazminat maddesi de sözleşmeye eklendi.

Grev alanında açıklama yapan Tez Koop – İş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, önemli olanın ücret pazarlığı olmadığını, asıl kazanımın Kamu – İş ile yapılan bir sözleşmeye iki tazminat maddesinin birden eklenmesi olduğunu ifade etti. Kamu işyerlerinde işçilere dayatılan toplusözleşme düzeninde bir gedik açtıklarını belirten Barın, “Önümüzdeki toplu sözleşmelerde bize ve kamu iş kolundaki kardeşlerimize ışık olacaktır, Kamu – İş’in ‘dediğim dedik’ anlayışı kırılmıştır” dedi.

Yapılan açıklamadan sonra işçiler işyerlerine dağıldı. Sözleşme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda imzalanacak.

Yevmiyelerde iyileştirme kazanamadıkları için buruk olduklarını belirten bir işçi, bugün verdikleri mücadelenin önümüzdeki sözleşmelerde yeni kazanımlar için yardımcı olacağını ifade etti. Uzun süredir kamu işyerlerinde grev yapılamadığını hatırlatan başka bir işçi de, “Bu grev de hatalarımızı da gördük. Artık bir dahakine daha sağlam dalarız. Asıl kazanım bu grev zaten. En azından bir daha süreç tıkandığında, grev yapacağımızı bilecekler” diye konuştu.

kaynak:sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*