Anasayfa » GENÇLİK » ODTÜ’de kavaklık direnişine polis saldırdı

ODTÜ’de kavaklık direnişine polis saldırdı

ODTÜ’lü öğrencilerin kavaklık alanında KYK yurdunun yapılmaması için tuttuğu nöbet sabah saatlerinde polis tarafından ablukaya alınarak, öğrenciler uzaklaştırılmıştı. Öğrenciler uzaklaştırıldıktan sonra iş makinaları alana girerek ağaçları kesmeye başladı. Ruhsatsız inşaatı mühürlemek üzere alana gelen Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kapıdan alınmadı. 

‘Belediye çalışanları içeri alınmadı’

Belediye çalışanları ODTÜ’nün Yüzüncüyıl Kapısı’ndan içeri alınmazken, bir grup milletvekilleri de kapının olduğu bölgeye geçti. Konuya dair bilgi veren Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, belediyenin ruhsatsız bir şekilde yapılan ve belediye sınırları içerisinde olan alanı mühürleme yetkisi olduğunu hatırlattı. Belediye çalışanlarının ODTÜ’ye alınmadığı bilgisini doğrulayan Candan, “Ruhsatı yok. Ruhsat alması da mümkün görünmeyen bir alan. Bekliyoruz. Barikatlar duruyor. Öğrenciler ‘ODTÜ’de KYK istemiyoruz’ sloganıyla bekliyor” dedi.

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni de, zabıtanın polis talimatıyla ODTÜ’ye alınmadığını söyledi. Öte yandan basın çalışanları da üniversiteye alınmıyor. 

‘Bir öğrenci gözaltına alındı’

ODTÜ’lü öğrencilerin sloganlarla ablukayı yıkmaya çalışmasına polis müdahale etti. Müdahale sırasında öğrenciler darp edilerek, alandan uzaklaştırmaya çalışan polis, B.A. adında bir öğrenciyi gözaltına aldı.

ODTÜ'de KYK Yurduna ve polis saldırısına karşı basın açıklaması

Gepostet von ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu am Montag, 8. Juli 2019

‘Direnişimiz devam edecek’

ODTÜ’lü öğrenciler polis müdahalesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Direnişlerinin devam edeceğini belirten öğrenciler, müdahalenin sebebi olan KYK yurdu inşasının ruhsatsız bir alanda yapılmasının yanı sıra yapılanın ekolojik katliam ve ODTÜ’yü dize getirmek için yapılan politik bir saldırı olduğunu ifade ettiler.

Öğrencilerin açıklamasının devamı şöyle: “Planlanması sırasında hiçbir ODTÜ öğrencisinin, emekçisinin, hocalarının haberi dahi olmamıştır. Ülkedeki tek adam zihniyetinin sirayeti olan Verşan Kök ve işbirlikçileri kimseye haber vermeden protokol imzalayarak 49 yıllığına ODTÜ arazisini peşkeş çekmiştir.

ODTÜ saldırılara karşı direnişini büyütür

Saldırıyla binlerce canımızı yok ettiler, ağaçlarımıza kıydılar ama bizler bu yurdu inşa ettirmeyeceğiz! ODTÜ tarihinde daha önce de bunu görmüştük. Bir iktidar piyonu olan Hasan Tan ODTÜ’ye faşist işçileri sokarak içeriden yıkmaya çalışmıştı. Şimdi de AKP, Verşan Kök ile anlaşıp yurt yaptırarak aynısını hedeflemektedir. Bu katliamın sorumluları başta Verşan Kök, ODTÜ yönetimi olmak üzere hala yılmayan ODTÜ kalesini yıkmak isteyen AKP’dir. Yapılacak yurt ODTÜ’yü içeriden yıkmak için planlanmış bir TRUVA ATI’dır. İçeriden yıkmayı Verşan Kök ile başlatmaya çalışan AKP, yurt inşasıyla bu işgali doruk noktasına ulaştırmak istemektedir. Biliyoruz ki bu yurtlarda AKP kendi ideolojisini ODTÜ’ye dayatmaya çalışacaktır. Ancak tarih de göstermiştir ki ODTÜ saldırılarla direnişini kaybetmemiştir daha da büyütmüştür.

Direniş 56’ncı gününde başlar

Bizlerin, ODTÜ’lülerin yıllardır içinde bulunduğu mücadele geleneği 55 gündür Kavaklık’ta yaşıyor. Verşan Kök’e ve emir eri olduğu iktidara sesleniyoruz: Bugün yaşanan korkunç saldırıda arkadaşlarımızı darp ettiniz, biber gazıyla saldırdınız ama bilin ki direnişin 55’inci günü biter 56’ncı günü başlar.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*