Anasayfa » GENÇLİK » ODTÜ yürüyor gelenek sürüyor

ODTÜ yürüyor gelenek sürüyor

ODTÜ’de her yıl geleneksel olarak yapılan ‘Devrim yürüyüşü’ bu yıl da binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

ODTÜ’de 1968 yılında Devrimciler tarafından üniversitenin stadyumuna yazılan “Devrim” yazısı yazılmış ve defalarca kez silinmeye çalışılmasına rağmen yazı silinmemişti.

ODTÜ Fizik önünde saat 17:00 den itibaren toplanmaya başlayan gençlik örgütleri burada bir anma gerçekleştirdi. Devrim ve Sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardında mücadelede yitirilenlerin ismi okunarak hep bir ağızdan yaşıyor diye haykırıldı. Daha sonra gençlik örgütleri adına yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Devletin eskisinden daha saldırgan olduğu ifade edilerek son zamanlarda üniveristelerde artan faşist saldırılara değinildi.Üniversitelerdeki piyasacı saldırılalar yandaş rektörler eliyle ve YÖK Yasa Tasarısıyla derinleştirilmek isteniyor.ODTÜ
‘lüler olarak 18 Aralık direnişiyle iktidara karşı nerede konumlandığımızı açıkça beyan ettik. Bu beyanı yıllardır devam ettirdiğimiz Devrim yürüyüşümüzle tekrarlıyoruz. 68 kuşağının ODTÜ deki silinmez miraslarından olan DEVRİM yazısı iktidara karşı direnişimizin bir simgesidir. Kavga bir çember gibidir. Direniş herhangi bir noktasından başlar ama asla bitmez. ODTÜ çemberin bir noktasıdır. Direnen ODTÜ’ lüler olarak bu kavganın her anında vardık, varız, varolacağız” .

DSCF6066

Açıklamanın ardından kortejler oluşturularak stadyuma doğru yürüyüşe geçildi. SINIFSIZ okurlarınında “Binlerce Yıllık Kölelikten Komünzmin Özgürlük Dünyasına” pankartıyla katıldığı yürüyüş boyunca “ Sınıfsız Sınırsız Bir Dünya İçin Mücadeleye, Yaşasın Devrim Yaşasın Komünizim, Öğrenciler Aç Mezunlar İşsiz İşte Kapitalist Sisteminiz, Cinsel Ulusal Sınıfsal Sömürüye Son” sloganları atıldı.

Etkinlik, Grup Kibele ve Kardeş Türküler konseriyle halaylarla etkinlik sona erdi.

DSCF6029

DSCF6050

DSCF6036

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*