Anasayfa » GENÇLİK » Her yer ODTÜ her yer direniş!

Her yer ODTÜ her yer direniş!

ODTÜ’de bir süredir Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmaya çalışılan otoyol projesine karşı direniş sürdürülüyordu. Bugün sabahın erken saatlerinde yıkım ekipleri ciddi sayıda polis yığınağıyla birlikte tellerle çevrili alanda yıkıma başladı. Direniş alanında nöbetçi olarak kalan 15 direnişçi yıkıma müdahale etti. Direnişçilerin polise karşı oluşturduğu zincire saat 07.30’da polis saldırdı.

Polis saldırısında gözaltına alınan 15 direnişçi Balgat‘ta bulunan 10 Nisan karakoluna götürüldü. Gözaltıların ardından yıkım ekipleri faaliyetlerine devam ediyor. Belediye görevlileri öğrencilerin eşyalarını kamyona yükleyip alanı boşalttı. İş makinalarına çevik kuvvet eşlik etmeyi sürdürüyor.

ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl insiyatifi saat 19.00’da Migros önünde kitlesel eylem çağrısı yapıyor.

Saldırının ardından İzci Parkı’nda toplanan öğrenciler ve 100. Yıl Mahallesi sakinleri yeniden yıkım ekibinin çalışmasına müdahale etmek istedi. Polis biber gazı ve cop kullanarak saldırdı.

Saat 12.30 dolayında polis bir kez daha saldırıya geçti. Bu saldırıda bir eylemci yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Saat 13.00’den itibaren CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner eylem alanındalar. İş makinalarının önünde oturma eylemi yapıyorlar. Polis bir süreliğine geri çekildi.

Sabah gerçekleştirilen saldırıda gözaltına alınan 14 kişi serbest bırakıldı.

Melih Gökçek’in ODTÜ’yü yağmalamasına karşı direnen ODTÜ öğrencileri ve 100.Yıl mahallesinin çağrısıyla ; KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK, TTB, ATO bugün saat:19.00’da 100. Yıl Mahallesi Migros önünde buluşarak ODTÜ A-4 kapısına bir yürüyüş gerçekleştirilecek.Yürüyüşe diğer mahallelerden de katılım olacağı belirtildi. Tüm Ankara halkını akşam saat 19:00 da 100.yıl Migros önüne bekliyoruz.Bu arada inşaatın ruhsatsız olduğu ortaya çıktı ve ekiplerin çalışması durduruldu. Milletvekilleri ile birlikte halk, bekleyişini sürdürüyor.

Ankara’da 19.00′da Migros’un önünde KESK ve DİSK’in de katılacağı eylem çağrısının sosyal medyada duyulması üzerine, İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de de Haziran Direnişi’nin yaşandığı meydanlarda dayanışma eylemleri çağrısı yapılmaya başlandı.

Gezi eylemlerinin bu kez ODTÜ-100. Yıl direnişi üzerinden canlanıp yaygınlaşmasından korkan burjuva devlet, Adalet Yürüyüşçüleri’nin de basın açıklaması yapmak istemesi üzerine Gezi Parkı’nı yine kapattı ve girişleri engellemeye başladı. Taksim Meydanı’na da yoğun polis yığınağı yapılmaya başlandı. AKM ve heykelin önü polis tarafından kapatılmış durumda. Ayrıca, Galatasaray Lisesi önünde de çevik kuvvet ve TOMA yığınağı var. İstiklal Caddesi, Odakule‘ye kadar abluka altında.

Eskişehir ve İzmir forumları saat 20.00‘de ODTÜ-100. Yıl direnişi ile dayanışmak için eyleme çağırıyor. Eskişehir Espark‘ta, İzmir Gündoğdu Meydanı‘nda buluşacak.

18.30 itibarıyla: İstanbul’da İstiklal Caddesi’nden Taksim’e girişi engelleyen polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Polis ne yaptığını bilmez halde, İstiklal’den Taksim’e giriş yolunu bir açıyor bir kapıyor. Bir süre açılan yol, kitlelerin yeniden toplanması üzerine yeniden polis kalkanlarıyla kapatıldı. Kadıköy’den yola çıkanlar da Taksim’e ulaştı. Adalet Yürüyüşçüleri’de Gümüşsuyu’nda polis tarafından durduruldu. Ankara’da Ethem’in ailesi de ODTÜ direnişine destek için A-4 kapısına geliyor.

19.00 itibarıyla: Ankara’da 100. Yıl Migros önünde toplanan kitle ODTÜ’ye doğru yürüyüşe geçti. Bir grup öğrenci de A-4 kapısında oturma eylemi yapıyor.

19.40 itibarıyla: ODTÜ A-4 kapısında toplananların sayısı 5 bin kişiyi buldu. Eylemciler TOMA’nın 5 m önüne kadar geldi. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganları atılıyor. Eylemde Devrimci Proletarya ve Sınıfsız da bulunuyor. Gergin bekleyiş sürüyor. An itibarıyla çevik kuvvet polisleri kasklarını ve gaz maskelerini taktı ve “dağılın” anonsu yapıyor.

19.43: Ankara’da ODTÜ A-4 kapısı önünde polis tehditkar anonslar yapmaya, eylemciler ise direnmeye devam ediyor. Direnişçi kitle “Diktatör istifa” sloganı ile karşılık veriyor. İstanbul’da ise Gümüşsuyu’ndan Taksim’e gidişleri polis tarafından engellenen Adalet Yürüyüşçüleri Gümüşsuyu’nda desteğe gelenlerle birlikte forum düzenliyor.

19.53: Polis eylemci kitleye saldırmaya ve biber gazı sıkmaya başladı. Ethem’in ailesi de direnişte. 6 otobüs çevik kuvvet polisi daha ODTÜ’ye doğru geliyor. Devrimci Proletarya ve Sınıfsız‘dan eylemcilerin bildirdiğine göre A-4 kapısı önünde eylem ve çatışma devam ediyor. Polis iki taraftan kitleyi sıkıştırmaya çalışıyor, sürekli gaz atılıyor. Eylemcilerin büyük bölümü kampüsün içine doğru çekildi.

20.00: Başına gaz kapsülü isabet eden bir eylemci hastaneye kaldırılıyor. Polis plastik mermi de kullanmaya başladı. Bir basın emekçisi de plastik mermiyle yaralandı. Öğrenciler tekrar kampüs dışına yürüdü. Polis akreplerle gruba saldırdı. Polis kampüsün içinde de yoğun gaz atıyor. Polis ablukasının arkasında ise ağaçların yıkımı sürüyor. İstanbul Kadıköy Boğa heykeli önüne 21.30 için yeniden eylem çağrısı yapıldı. Eskişehir’de Espark’da da eylem var.

20.20: Öğrenciler ve mahalleli emekçiler A-4 kapısına ve kantin önüne barikat kurdu. Polisin içeri gaz atışları sürüyor.

20.50: Barikat güçlendirildi. TOMA ve akrepler barikatın az ötesinde bekliyor. Barikat arkasından eylemciler yer yer polise taş atıyor. Kampüsteki ormanın içinde de eylem sürüyor. Polis çitleri keserek kampüsün içine girdi. Ormanın içine de yer yer gaz atmaya başladı. A-4’teki barikatlarda, ormanda direniş sürüyor, İşçi Blokları’ndan da polise direniş ve protesto var. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde eylemciler yeniden toplanmaya başladı. Eskişehir Espark önündeki eylemciler de kalabıklaşmaya başladı. İzmir’de de eylemler var. Karaburun Bilim Kongresi katılımcıları da ODTÜ direnişine destek için yürüyüş yaptı. Hürriyet Muhabiri Rıza Özel’in ayağından plastik mermiyle yaralandığı ve hastaneye ulaştırıldığı öğrenildi.

21.05: Sınıfsız’dan eylemcilerin bildirdiğine göre, polisin attığı gaz bombaları nedeniyle ODTÜ ormanında 3 yerde ciddi yangınlar çıktı. Eylemciler ve yurtlarda kalan öğrenciler yangın söndürme tüpleri ve kendi olanaklarıyla yaygını söndürmeye çalışıyor. Kampüs içinde ve mahallede çok yoğun gaz bombası atılıyor. Polis barikatın kurulduğu yerden de okula girmeye çalışıyor. Okulda yaklaşık 3 bine yakın eylemci var.

21.13: Yangınlar söndürüldü. Ormanlar yoğun gaz bulutu içinde. Çok sayıda yaralı var. ODTÜ’lüler desteğe gelenlerden gaz maskesi ve talcid istiyor. Ethem’in annesi de saldırıya maruz kaldı. Eylemciler yangın riskine karşı ormanda yangın söndürücüleriyle nöbet tutmaya başladılar.

21.25: Yaralıların tahliyesi için okulun ambulansları geldi. Anakantindeki yaralılar için acil doktor çağrısı yapılıyor. Yoğun gaz bombardımanı sürüyor. 100. Yıl Mahallesi’nde tencere tava çalarak protesto başladı. İzmir Gündoğdu’da binlerce kişi toplandı, oturma eylemi yapılıyor. Espark’taki eylem sona erdi. Taksim’de yoğun polis ablukası devam ediyor. Kadıköy Yoğurtçu Parkı yürüyüşe geçti: “Diren ODTÜ Kadıköy seninle” sloganı atılıyor. Adana Atatürk Parkı forumu, “Adana’dan ODTÜ’ye bin selam” sloganıyla eylemde.

21.37: ODTÜ ormanlarında polis attığı gaz fişekleriyle sürekli ufak çaplı yangınlar çıkıyor. Nöbetteki eylemciler bunları söndürüyor. ODTÜ’ye yoğun polis takviyesi yapılmaya devam ediliyor. ODTÜ lojmanlarının içi de gaz doldu. Sosyal medyada ODTÜ ve 100. Yıl direnişlerine destek mesajları yağıyor.

21.46: ODTÜ’de eylemciler “kurtuluş yok tek başına”, “mücadeleye devam” sloganları atıyor. Polisin yine yoğun bir saldırısı oldu, yaralananlar var. Kadıköy’de Boğa heykelinin önünde toplanılıyor.

22.00: İstanbul’da Taksim çevresinde, Kadıköy Boğa heykeli önünde, Abbasağa’da, Maltepe’de, Gazi Mahallesi’nde irili ufaklı eylem ve yürüyüşler yapılıyor.

22.30: ODTÜ’de polisin A-4 kapısından ve ormanlara yer yer yoğun, bazan da aralıklarla gaz bombardımanı sürüyor. Eylemciler, barikatlardan ve ormandan taşlarla karşılık veriyor. Gezi ruhunun sloganları da ODTÜ duvarlarında görünmeye başladı: “ODTÜ’den geçebilecek tek yol devrim!”

23.00: 100. Yıl’da sokaklara dökülmüş kitle, mahalleden geçen büyük iş kamyonlarını durdurdular. Bir iş aracının tekerlekleri patlatıldı.
Polis tekrar mahallileye gaz bombaları ile saldırdı.

ODTÜ, A-4 kapısı, 100. Yıl ve Çiğdem Mahallerindeki çatışmalar, polis saldırıları ve eylemler 24.00’den itibaren durulmaya başladı.

Yarın (7 Eylül Cumartesi günü) tekrar 100. Yıl Migros’un önüne kitlesel eylem çağrısı yapıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*