Anasayfa » GENÇLİK » ODTÜ-100. Yıl Direnişinden notlar, fotolar…

ODTÜ-100. Yıl Direnişinden notlar, fotolar…

DSCN8428Usulsüz yapılan otoyol çalışması, tepeyi yarıp geçmiş, kebapçı yıkılmış durumda, şu anda Drunk yıkılıyor. Yani yıkım ODTÜ kapısı ve ormanları ile 100. Yıl mahallesine dayanınca direniş başladı. Direnişi daha önden, yıkım ODTÜ kapısına dayanmadan başlatmak da mümkündü. Dünkü direnişte, eylemciler önce Drunk’ın ordaki iş araçlarına müdahale edip engellemeye çalıştılar. Bunun üzerine TOMA’lar geldi. Polis amiri, iş araçları kullanan personele, iş araçlarını eylemcilerin üzerine sürmesi “talimatı”nı verdi. Bunun üzerine çoğunluğu öğrenci 200 kadar eylemci ODTÜ A-4 kapısına çekilip oturma eylemi başlattılar.

Otoyol ve yıkım çalışmaları usulsüz olduğu gibi, belediyenin turuncu iş kıyafetleriyle çalıştırılan işçi ve personelin de çalışma ehliyetleri yok. Bunların bir bölümü Hükümet ve AKP teşkilatının görevlileri olduğu sanılıyor.

Direniş, 19.00’dan sonra 100. Yıl Mahallesi’nden binlerce kişilik bir kitlenin pankart ve sloganlarla A-4 kapısına gelmesi ile büyüdü. 100. Yıl Mahallesi ve İşçi Blokları’nda kiralık evlerde oturanların, dolayısıyla Mahalle ve yıkımı karşı direniş inisiyatifinin önemli bir bölümünü ODTÜ öğrencileri oluşturuyor. Çeşitli sol parti ve örgütlerin de öğrenci evlerinde oturan öğrenciler ve Mahalle İnisiyatifi için belli bir etkisi bulunuyor.

Mahalle sakinlerinin büyük bölümü de işçi ve emekçilerden oluşuyor. Mahallenin tam ortasından geçecek otoyol nedeniyle mahalle sakinleri çok tedirgin. Evlerinin yıkılmakla kalmayacağını, rantların ve kiraların şimdiden fırlamaya başladığı ve yaşam alanlarının yaşanmaz hale getirilip buradan sürüleceklerinin farkındalar. Bu yüzden direnişe, öğrenci evlerinin dışında da işçi ve emekçilerden önemli ve aktif bir katılım var.

19.00’dan sonra yaklaşık 5 bin kişilik kitle çevik kuvvet polisi barikatı ve TOMA’ların önüne kadar giderek, gergin bekleyişi sürdürdü. Yer yer polisi geri ittirmeye çalıştı. Polisin takviye alarak iki yandan saldırısı üzerine direniş, kampus içine çekilerek ve A-4 kapısına barikat kurularak sürdürüldü. Eylemlerde, barikatı kuran ve ön saflarında direnenler arasında Sınıfsızdan eylemciler de yerini aldı.

Henüz üniversite açılmamış olduğu için direnişteki öğrenciler, yurtlarda ve 100. Yıl’daki öğrenci evlerinde kalanlar ve diğer üniversitelerden gidenler dahil, birkaç bin kişi kadar. Mahalleden gelenlerle birlikte 5 bin kişi katıldı, 2-3 bin kadarı da direnişi ODTÜ içinde geceyarısına kadar sürdürdü. Üniversiteler açıldıktan sonra, direnişin kitleselliğinin de çok daha fazla artacağını öngörmek zor değil. Ancak asıl şu anda yıkım çalışmalarının durdurulması önemli.

Direniş sırasında saatlerce yoğun gaza maruz kalanlar, bugün de mide bulantısı, solunum yetmezliği, ciğer yanması ve ağrısı gibi sorunlar yaşamaya devam etmelerine karşın, daha donanımlı olarak ve aynı kararlıkla bugün 17.00’deki eylemde de yerlerini alıyorlar.

DSCN8446

DSCN8458

DSCN8461

DSCN8468

DSCN8486

DSCN8488

DSCN8497

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*